Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: V Srbsku natočili, ako bratský a priateľský štát podpláca ich vojakov

Izraelský premiér je obvinený z korupcie, v Amazónii sa rúbe rekordným tempom a Trump má za sebou ďalší zlý týždeň.

Aj proruské krajiny ako Srbsko majú problém s ruskými špiónmi. V Belehrade natočili srbského podplukovníka na dôchodku, ako preberá úplatok od bývalého ruského vojenského diplomata a zrejme špióna.

Čo sa stalo: Na videu vidno, ako sa obaja muži srdečne objímajú, popíjajú pivo a vymenia si igelitky. V aute si neskôr srbský agent prevezme obálku s bankovkami.

Celý incident sa odohral na Vianoce minulý rok v Belehrade.

Srbská premiérka Ana Brnabičová povedala, že ak sa informácie potvrdia, bude to vážna záležitosť a problém.

Krátko nato sa ukázalo, že pravda to naozaj je. Podplácanie totiž potvrdila srbská tajná služba a aj prezident Aleksandar Vučić.

Ostávame kamaráti: Prezident zároveň povedal, že stretnutí, kde sa podplácali členovia srbskej armády, bolo viac. Aj tak však trvá na tom, že to neovplyvní blízke vzťahy Srbska s Ruskom, ktoré sa snaží mať na Balkáne čo najväčší vplyv.

Srbský prezident vidí Rusko ako bratskú a priateľskú krajinu a je presvedčený, že Vladimir Putin, sám bývalý agent KGB, nevedel o týchto akciách ruských agentov.

Vydiskutovať si to s ním môže budúci mesiac, keď sa s ním už tretíkrát v tomto roku stretne v Moskve.

Nielen Srbsko: Zdá sa, že ruskí vojenskí pridelenci majú obzvlášť veľkú záľubu v špionáži v krajinách, kde sa boja kritizovať Moskvu, alebo sa jej poklonkujú. Nedávno prichytili agenta GRU pri špionáži

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Podcast Denníka N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

Svet

Teraz najčítanejšie