Denník N

Politický konzultant Choleva: Viem si predstaviť, že kampane raz ovplyvnia aj deepfake videá

Radovan Choleva. Foto N - Vladimír Šimíček
Radovan Choleva. Foto N – Vladimír Šimíček

„Vyústením toho, ako fungujú sociálne siete a ako máme rozvinuté technológie, sa môže stať myšlienka, že si už vlastne nemusíme voliť zástupcov, ktorí za nás budú rozhodovať,“ vraví Radovan Choleva, autor novely Virtus, v ktorej hovorí o rizikách zneužitia sociálnych sietí v politických kampaniach.

Niekoľko rokov ste pracovali na volebných kampaniach pre rôzne strany a politikov. Po minuloročných komunálnych voľbách ste však zobrali post šéfa komunikácie petržalského starostu Jána Hrčku. Nebola to – v porovnaní s kampaňami – nuda?

V Petržalke som mal ročnú zmluvu, ktorú som sa rozhodol nepredĺžiť, čiže 6. decembra tam končím prácu na plný úväzok a budem pokračovať ako externý konzultant pre starostu. Ale nuda to nebola, vďaka veľmi akčnému starostovi.

Jano Hrčka sa snažil všetky najväčšie zmeny zaviesť v prvom roku vo funkcii. V Petržalke bol dlhodobo problém s kapacitami v škôlkach a nočným parkovaním, pričom do oboch vecí sa pustil ihneď. Bolo pre mňa zaujímavé byť pri tom. Naučil som sa, čo na komunálnej úrovni funguje aj čo nefunguje.

Teraz sa však blížia parlamentné voľby. Budete opäť robiť na nejakej kampani?

Oslovil ma Alojz Hlina, či mu nepomôžem so strategickým poradenstvom. Zatiaľ budem robiť konzultácie primárne pre neho a uvidíme v januári, či sa táto spolupráca nerozšíri.

KDH malo v sobotu republikovú radu, na ktorej sa rozhodlo o samostatnom postupe do volieb. Bolo to dobré rozhodnutie?

Myslím si, že áno, podľa môjho názoru sa KDH do parlamentu dostane. Je to už skoro 30-ročná strana s jasnými hodnotami, a ak by sa v minulosti, pred nástupom Alojza Hlinu, robili niektoré veci inak, tak by toto hnutie nikdy nemalo problémy so zvoliteľnosťou. KDH má na Slovensku obrovský potenciál.

Neveríte na veľký Blok zmeny, o ktorom hovorí Andrej Kiska?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Slovensko

Teraz najčítanejšie