Denník N

Logo High 5iveHigh 5ive: Prestalo nás baviť napodobňovať Západ? Alebo Prvé tipy na vianočné darčeky

Ivan Krastev. Foto - Peter Župník/Stredoeurópske fórum
Ivan Krastev. Foto – Peter Župník/Stredoeurópske fórum

Kto sa má orientovať v tom množstve kultúrnej ponuky? Tu je osobný výber podujatí, vecí a počinov, ktoré by vás mohli zaujať.

*

Po revolučnom roku 1989 sa štáty východného bloku rozhodli, že budú napodobňovať Západ. To bola aj téza Francisa Fukuyamu: liberálna demokracia sa zdala byť bez alternatívy a črtal sa „koniec dejín“. Bulharský politológ Ivan Krastev v novej knihe The Light that Failed (spolu so Stephenom Holmesom) tvrdí, že toto imitovanie Západu sa skončilo.

Keď sa snažíte niekoho napodobniť, znamená to, že ho považujete za lepšieho. Zároveň mu začínate konkurovať. Práve táto psychológia podľa Krasteva priniesla antiliberálne prúdy vo východnej Európe. Je to revolta žiakov voči niekdajším vzorom. A postoj, že teraz sme to my, koho treba imitovať. Kto sa zaujíma, čo sa tu za posledných tridsať rokov udialo, určite siaha aj po tejto knihe.

*

Ivan Krastev prednedávnom diskutoval na Stredoeurópskom fóre v Bratislave. Vystúpila na ňom aj nigérijská spisovateľka Chimamanda Ngozi Adichie. Veľký ohlas priniesol jej román Amerikánka a esej Všetci by sme mali byť feminist(k)ami (obe knihy vyšli aj v slovenčine). Ukázalo sa, že autorka má veľkú čitateľskú obec aj u nás, na podpis kníh sa vytvoril dlhočizný rad.

Spomenul som si pri tom na chlapíka, ktorý prečítal aspoň jednu knihu z každej krajiny sveta. Ak by ste chceli podobný projekt začať iným dielom z Nigérie, je tu odporúčanie od samotnej Chimamandy Adichie: Lola Shoneyin a jej úspešný román The Secret Lives of Baba Segiʼs Wives. Je to humorný i drzý psychogram polygamného zväzku (muž a štyri ženy), ktorý autorka poznala z vlastnej rodiny.

*

Ak existuje nejaký záchytný bod v tomto zložitom svete, tak je to istota, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo High 5iveHigh 5ive

Kultúra

Teraz najčítanejšie