Denník N

Most-Híd povedie do volieb Árpád Érsek (+ prvá dvadsiatka na kandidátke)

Árpád Érsek
Árpád Érsek

Árpád Érsek povedie Most-Híd do parlamentných volieb. Republiková rada strany schválila kandidátku, dvojkou je Béla Bugár, trojkou László Sólymos.

Voľba Érseka ako volebného lídra podľa Bugára vychádzala zo skúseností a schopností, ktoré Érsek doteraz preukázal. „Potvrdil, že si pevne stojí za svojím slovom a že vie riadiť aj taký veľký a zložitý rezort, ako je ministerstvo dopravy,“ povedal Bugár.

Érsek považuje zvolenie za lídra za výzvu. „Nebojím sa jej, pristupujem k nej zodpovedne a urobím všetko pre to, aby strana Most-Híd získala potrebné percentá,“ vyhlásil. Na pomoc pri spĺňaní tohto cieľa vyzval všetkých, ktorí sa ocitli na 150-člennej kandidátke Mosta-Híd.

Prvá dvadsiatka na kandidátke:

1. Árpád Érsek
2. Béla Bugár
3. László Sólymos
4. Ábel Ravasz
5. Tibor Bastrnák
6. Elemér Jakab
7. Andrej Hrnčiar
8. Erzsébet Ožvald
9. Peter Krajňák
10. Csaba Fehér
11. Attila Agócs
12. Gábor Csicsai
13. Viliam Novotný
14. Irén Sárközy
15. István Vavrek
16. Konrád Rigó
17. László Balódi
18. Michal Goriščák
19. Zsuzsa Csady
20. Károly Pataky

Hrnčiar je na 7. mieste

Podpredseda strany a splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz kandiduje na štvrtom mieste, v prvej desiatke sú aj poslanci Národnej rady a členovia predsedníctva strany Tibor Bastrnák (5.) a Elemér Jakab (6.), rovnako podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar (kandiduje na siedmom mieste).

Na ôsmom mieste kandiduje podpredsedníčka Bratislavského samosprávneho kraja a bývala starostka bratislavských Podunajských Biskupíc Alžbeta Ožvaldová, deviatkou na kandidátke je štátny tajomník na rezorte školstva Peter Krajňák, prvú desiatku uzatvára Csaba Fehér.

Tak ako avizovali, na kandidátke sa už neobjavili minister spravodlivosti Gábor Gál ani štátna tajomníčka rezortu Edita Pfundtner.

Novotný dostal trinástku

Podpredseda Mosta Ravasz upozornil, že miesto na kandidátke majú nielen príslušníci maďarskej, ale aj rusínskej a rómskej národnosti. „Na 15. mieste kandiduje Štefan Vavrek, medzi kandidátmi je aj Marek Rigó, starosta Zlatých Klasov,“ povedal o niektorých kandidátoch rómskej národnosti. Rusínov zastupuje už napríklad spomínaný Krajňák, takisto regionálny predseda strany Michal Goriščák.

Miesto na kandidátke Mosta-Híd majú taktiež nominanti mimoparlamentných strán – Maďarskej kresťanskodemokratickej aliancie (MKDA) a Šance, rovnako tak Rómskej iniciatívy Slovenska (RIS), s ktorými sa strana dohodla na spolupráci, takisto predstavitelia komunity nepočujúcich.

Líder Šance, bývalý poslanec za SDKÚ Viliam Novotný, kandiduje na mieste číslo 13.

Strany majú čas do 1. 12.

Republiková rada Mosta-Híd takisto schvaľovala volebný program. Podľa Ravasza pôjde o aktualizovanú Občiansku víziu 2016.

„Tie body, ktoré sme v programe splnili, sme nahradili novými výzvami, týkajúcimi sa prioritných oblastí, v ktorých chce Most-Híd prispieť k zlepšeniu,“ povedal Ravasz. Jednotlivé oblasti a témy chce predstaviť na tlačových konferenciách.

Voľby do Národnej rady budú 29. februára 2020. Kampaň sa už začala, strany a hnutia musia podať kandidačnú listinu do 1. decembra 2019.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Most-Híd

Slovensko

Teraz najčítanejšie