Denník N

Sulík: Kiska uprednostnil vlastné percentá, pravica vznikom jeho strany nič nezískala

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Keďže sa ma nemôžete pýtať, ako to bolo s daňovými podvodmi či pozemkami, ako to bolo s drogami a prečo som o nich klamal, či ako to bolo s kilometrovným za neviem aké auto, tak sa ma dookola pýtate na Kočnera, vraví predseda SaS.

Richard Sulík v rozhovore opisuje:

  • ako prebiehali rokovania o štvorkoalícii Za ľudí, PS/Spolu a SaS,
  • prečo zostal Robert Mistrík po stretnutiach znechutený,
  • či SaS bude trvať na tom, aby budúca vláda presadila odvodový bonus,
  • či zvažoval ísť do televíznej debaty s Marianom Kotlebom.

Pred rokom a pol ste povedali, že ak Andrej Kiska založí vlastnú stranu a nespojí sa s PS a Spolu, bude „rozbíjačom pravice“. Dnes, keď máte za sebou rokovania o predvolebnej koalícii, zopakovali by ste tento svoj výrok?

Samozrejme. Pravica nič nezískala. Ja som to nerobil, ale Igor Matovič spočítal percentá všetkých pravicových strán vtedy a dnes a vyšlo mu, že je to to isté. Nemáme ani percento navyše. Mohli sme získať teraz, ak by sme vytvorili veľkú štvorkoalíciu alebo päťkoalíciu (Za ľudí, PS, Spolu a SaS –  pozn. redakcie) a vyslali jasný signál, že chceme prevziať krajinu, ale keďže Andrej Kiska uprednostnil percentá vlastnej strany, nepodarilo sa to.

V nedeľu ste v televízii Markíza povedali, že Kiskove argumenty, prečo koalíciu nevytvoriť, boli slabé. Mali ste na mysli tie, ktoré odzneli na jeho tlačovke, alebo tie, ktoré povedal vám? Bol v nich rozdiel?

Nijaký rozdiel som si nevšimol.

Za posledné mesiace ste veľakrát vyhlásili, že SaS pôjde do volieb samostatne. Posledné takéto vaše vyjadrenie je z televízie Markíza z 11. novembra, koncom októbra ste to hovorili aj mne v Liberálnom dome. Je vôbec férové Kiskovi niečo vyčítať, ak ste vy sám mesiace o žiadnu spoluprácu nestáli?

Andrej Kiska vedel, že v tejto chvíli som na koalíciu pripravený. Hovoril som s ním osobne, vyhlásil som to aj verejne a je o mne známe, že si za svojím slovom stojím. Keď sme išli rokovať, vedel, že to bude takto.

Kedy ste zmenili názor?

Ak naozaj chceme zmeniť ráz krajiny a odstaviť túto zlodejskú bandu, musíme spraviť aj kroky, ktoré nie sú len odrazom pohľadu na vlastnú stranu. Treba sa na to pozrieť z väčšieho nadhľadu a s určitou veľkorysosťou. Ja som si povedal, dobre, doba je napätá, naozaj ide o veľa, preto

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Richard Sulík

SaS

Voľby 2020

Slovensko

Teraz najčítanejšie