Denník N

Beblavý: Opozičné strany bez šance na parlament by mali zvážiť, či pôjdu do volieb

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Predseda Spolu – občianskej demokracie Miroslav Beblavý hovorí, že nevidí dôvod zachraňovať opozičné strany, ktorým by hrozilo vypadnutie z parlamentu. Mali by podľa neho samy zvážiť, či z volieb neodstúpia.

Miroslav Beblavý v rozhovore hovorí:

  • prečo by politici nemali voličov zaťažovať každým svojím poryvom duše,
  • o čom by mali premýšľať v januári strany, ktoré nebudú mať šancu prekročiť päť percent,
  • prečo nie je možné premýšľať o koalícii so Smerom, aj keby sa mali vlády chopiť extrémisti,
  • ako vníma Dobrú voľbu Tomáša Druckera.

Dnes máme 95 dní pred voľbami. Skúste si spomenúť, čo ste robili pred štyrmi rokmi o tomto čase.

Myslím, že som vtedy najviac riešil zdravotnícke kauzy okolo tety Anky a pripravoval som tému maséra Kostku. A tiež viem, že som už vtedy riešil Pentu v zdravotníctve a na striedačku som od Pavla Pašku a Penty dostával dobre mienené odkazy, aby som tomu dal pokoj. To sú moje najsilnejšie spomienky z konca novembra 2015.

Tak ako teraz to bolo tri mesiace pred voľbami. Tušili ste, že Sieť dopadne tak zle?

Netušil, aj keď som mal určité obavy z nepevnosti niektorých ľudí. Myslel som si však, že som príliš paranoidný. Ukázalo sa, že som bol nedostatočne paranoidný.

Mali ste obavy z nepevnosti Radoslava Procházku?

Bolo to aj o iných ľuďoch. Ale bolo pre mňa jedno z veľkých poučení, že aj vzdelaným ľuďom s dlhou históriou práce vo verejnom záujme má človek veriť len s veľkou opatrnosťou. Odvtedy som k ľuďom skeptickejší.

Opozičné strany idú do volieb samostatne, jedinou koalíciou bude zrejme Progresívne Slovensko/Spolu. Skúste pomenovať, prečo nevznikla aspoň troj- či štvorkoalícia.

Koalície vzniknú vtedy, keď to buď všetci partneri chcú, alebo sa boja, čo sa stane, keď sa nedohodnú. S PS sme sa dohodli aj pre silný tlak pred európskymi voľbami – stáli sme pred rozhodnutím, že buď ukážeme inú cestu, alebo sa ľudia hrozne sklamú. Teraz mali niektorí opoziční kolegovia pocit

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

PS/Spolu

Voľby 2020

Slovensko

Teraz najčítanejšie