Denník N

Nejde im o pravdu ani o diskusiu, len súdia a chcú ohúriť. Skúmali ľudí, ktorí sa pasujú do roly morálnych majákov

Ilustračné foto – Adobe Stock
Ilustračné foto – Adobe Stock

Skúmaný jav vysvetľuje medziľudské konflikty a polarizáciu spoločnosti, uvádza nová štúdia.

„Zdá sa mi, že niektorí mladí ľudia (…) majú pocit, že zmenu dosiahnu tým, že druhých budú čo najviac súdiť,“ povedal minulý mesiac bývalý americký prezident Barack Obama vo videu, ktoré má za pár týždňov milióny zhliadnutí.

Obama v ňom dodáva: „Keď napíšem tweet alebo spravím hešteg o tom, ako ste nespravili niečo dobre alebo ste použili zlé sloveso, tak sa môžem spokojne usadiť a užívať si to, lebo, človeče, vidíš, aký som ja uvedomelý? To nie je aktivizmus, to neprinesie žiadnu zmenu. Ak nerobíte nič iné, len hádžete kamene, ďaleko sa nedostanete.“

Podľa Obamu sa treba rozlúčiť s predstavou, že ľudia sú buď dokonalí (podľa našich predstáv), alebo zlí. „Svet je komplikované miesto a veci nie sú iba čierno-biele. Ľudia, ktorí robia skvelé veci, majú chyby. Tí, s ktorými bojujete, môžu milovať svoje deti. Môžete mať mnoho spoločného.“

https://twitter.com/JonHaidt/status/1189548401135964161

Naschvál zahanbujú druhých

Jav, ktorý americký exprezident opísal, sa v angličtine volá „moral grandstanding“ a minulý mesiac o ňom vyšiel článok vo vedeckom časopise Plos One.

V slovenčine preň nemáme žiaden elegantný výraz a v podstate znamená využívanie morálneho jazyka na budovanie vlastného spoločenského postavenia vo verejnom priestore, najmä na sociálnych sieťach.

Slovo „grandstanding“ doslova znamená šou či správanie, ktoré má ohúriť druhých.

Ako píšu autori spomínanej štúdie z Plos One, takíto ľudia „vytrubujú morálne obvinenia, zúčastňujú sa verejného zahanbovania druhých a hlásajú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Človek

Morálka

Veda

Teraz najčítanejšie