Denník N

Ona ho opustí, on ju zabije. Francúzsko rieši problém s domácim násilím

Francúzsko patrí medzi krajiny s najvyšším počtom obetí domáceho násilia. Tento rok tak zomrelo 137 žien. Foto - tasr/ap
Francúzsko patrí medzi krajiny s najvyšším počtom obetí domáceho násilia. Tento rok tak zomrelo 137 žien. Foto – tasr/ap

Francúzska vláda predstavila sériu opatrení proti zvyšujúcemu sa násiliu páchanému na ženách. Násilníci môžu dostať elektronické náramky na monitorovanie ich pohybu, pre ženy spustili nepretržitú linku pomoci a vyškolia policajtov.

Julie Douibová o svojom trápení povedala len najbližšej rodine. Hanbila sa za to, že ju jej manžel bije a týra. Keď od neho nakoniec odišla, začalo sa pre ňu peklo.

„Žila v neustálom strachu,“ povedala pre Le Parisien Antoinette Salducciová z komunitného centra, ktorý Douibovej pomáhal. „Nasmerovala som ju na sociálne služby a povzbudzovala som ju, aby podala sťažnosť, aj keď musela každý deň tlačiť na policajtov. Povedala mi, že ju budú brať vážne, až keď bude mŕtva.“

34-ročnú Francúzku manžel zavraždil pol roka po tom, ako ho opustila. Stalo sa to v byte na Korzike, kam sa presťahovala, keď pred ním utiekla. Otec jej dvoch detí ju zastrelil vlastnou zbraňou, o ktorej polícia vedela.

Julie Douibová je 31. Francúzkou, ktorú za posledné dva mesiace zabil jej partner. Francúzsko síce patrí medzi najprogresívnejšie krajiny, čo sa týka rodovej rovnosti na pracovisku či posilňovania práv žien, radí sa však medzi štáty s najvyšším počtom obetí domáceho násilia v Európe.

Len za rok 2019 tak zomrelo najmenej 137 žien (vlani to bolo celkovo 121). To v priemere znamená, že vo Francúzsku rukou manžela alebo partnera (bývalého či súčasného) zomrie žena každý tretí deň.

Hanba Francúzska

Viac než sto z týchto obetí zomrelo priamo doma, teda tam, kde by sa mali cítiť najbezpečnejšie. Zostalo po nich 138 detí, pričom 14 z nich videlo smrť matky na vlastné oči.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron to označil za hanbu krajiny a odborníci hovoria o zlyhaní polície, ktorá dostatočne nereaguje na výzvy týraných žien. Mnohé, ktoré tento rok zomreli, totiž žiadali políciu o pomoc.

Podľa francúzskeho Národného pozorovateľského centra pre násilia páchané na ženách sa domáce násilie týka 220-tisíc žien ročne. Medzitým sa do francúzštiny dostalo nové slovo „féminicide“, teda vražda ženy.

Vo Francúzsku cez víkend prebehli protesty, ktoré organizovalo združenie Nous Toutes (My všetky). V Paríži sa ho zúčastnilo okolo 100-tisíc ľudí, ktorí vyzývali vládu, aby konečne konala.

Na protesty prišli aj francúzske herečky či aktivistky, ktoré niesli fialové transparenty s menami obetí domáceho násilia či so slovami „Koniec mlčaniu“ alebo „Dosť bolo patriarchátu“. Iné pripomínali smutné pravdy – „Ona ho opustí, on ju zabije“.

Niektoré účastníčky protestov si tiež ľahli na chodník, aby tak zastúpili tie, ktoré muži zabili. Mnohé z nich posledné mesiace vylepovali plagáty v Paríži a iných mestách vždy, keď zomrela ďalšia žena.

23 kľúčových otázok

Francúzska vláda v pondelok predstavila súbor viacerých opatrení, ktoré majú pomôcť týraným ženám. Podľa štátnej tajomníčky pre boj proti diskriminácii a za rovnosť pohlaví Marlène Schiappaovej má nový systém chrániť ženy už od prvej sťažnosti.

„Tieto ženy budú mať pred sebou

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie