Denník N

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ: O neznámych hekeroch, ktorých schopnosť manipulovať GPS vyvoláva zdesený údiv

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

V okolí Šanghaja niekto manipuluje s GPS spôsobom, ktorý si odborníci zatiaľ nedokážu vysvetliť.

V druhom diele filmu Smrtonosná pasca s Bruceom Willisom sa zloduch nabúra do navigačného systému pristávajúceho lietadla, pilot si myslí, že je sto metrov nad zemou, ale v skutočnosti už je tesne nad ňou, takže pri klesaní vrazí nosom do zeme a lietadlo vybuchne.

Niečo podobné sa v júli roku 2018 stalo nákladnej lodi Manukai (vyše 200 metrov dlhej), ktorá plávala do prístavu v Šanghaji – našťastie bez obetí. Jej GPS niekto zmenil a kapitán lode s úžasom videl, že prístroje mu ukazujú inú polohu lode, než bola skutočná. Keby sa spoliehal len na moderné technológie a nie aj na vlastný zrak, nevyhne sa tragickej zrážke.

Novinár Mark Harris napísal pre portál Technology Review reportáž, ktorá sa týmto príbehom začína a z ktorej vyplýva, že záhadní hekeri dokážu to, čo nikto doteraz: manipulovať signálom GPS pre celú veľkú oblasť – napríklad v prehustených vodách okolo Šanghaja – a vyvolať chaos, ktorého dôsledkom môžu byť zrážky lodí s veľkým počtom obetí. A robia to tak, že riaditeľ navigačného laboratória v Texase Todd Humphreys je z toho v úžase: „Vyzerá to ako mágia,“ hovorí.

To, že signál GPS je možné rušiť, vieme dávno. Robia to napríklad Rusi na Kryme, v Čiernom mori, v Sýrii či v Nórsku a vždy aj vtedy, keď sa niekde objaví prezident Vladimir Putin. Rušenie signálu je relatívne jednoduché, manipulovať ho je však úplne iná káva. Analytici sa s ničím podobným tomu, čo sa stalo v Šanghaji, ešte nestretli.

Ukázalo sa, že manipulovaná bola

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ

Martin M. Šimečka každý pracovný deň vyberá zaujímavý text zo svetových médií a vysvetľuje, čo je na ňom fascinujúce.

Komentáre

Teraz najčítanejšie