Denník N

Odkaz MMŠ: O neznámych hekeroch, ktorých schopnosť manipulovať GPS vyvoláva zdesený údiv

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

V okolí Šanghaja niekto manipuluje s GPS spôsobom, ktorý si odborníci zatiaľ nedokážu vysvetliť.

V druhom diele filmu Smrtonosná pasca s Bruceom Willisom sa zloduch nabúra do navigačného systému pristávajúceho lietadla, pilot si myslí, že je sto metrov nad zemou, ale v skutočnosti už je tesne nad ňou, takže pri klesaní vrazí nosom do zeme a lietadlo vybuchne.

Niečo podobné sa v júli roku 2018 stalo nákladnej lodi Manukai (vyše 200 metrov dlhej), ktorá plávala do prístavu v Šanghaji – našťastie bez obetí. Jej GPS niekto zmenil a kapitán lode s úžasom videl, že prístroje mu ukazujú inú polohu lode, než bola skutočná. Keby sa spoliehal len na moderné technológie a nie aj na vlastný zrak, nevyhne sa tragickej zrážke.

Novinár Mark Harris napísal pre portál Technology Review reportáž, ktorá sa týmto príbehom začína a z ktorej vyplýva, že záhadní hekeri dokážu to, čo nikto doteraz: manipulovať signálom GPS pre celú veľkú oblasť – napríklad v prehustených vodách okolo Šanghaja – a vyvolať chaos, ktorého dôsledkom môžu byť zrážky lodí s veľkým počtom obetí. A robia to tak, že riaditeľ navigačného laboratória v Texase Todd Humphreys je z toho v úžase: „Vyzerá to ako mágia,“ hovorí.

To, že signál GPS je možné rušiť, vieme dávno. Robia to napríklad Rusi na Kryme, v Čiernom mori, v Sýrii či v Nórsku a vždy aj vtedy, keď sa niekde objaví prezident Vladimir Putin. Rušenie signálu je relatívne jednoduché, manipulovať ho je však úplne iná káva. Analytici sa s ničím podobným tomu, čo sa stalo v Šanghaji, ešte nestretli.

Ukázalo sa, že manipulovaná bola

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Odkaz MMŠ

Teraz najčítanejšie