Denník N

Vláda a Danko likvidujú dôchodkový systém

Vládna koalícia prijala v dôchodkovom systéme zmeny, ktoré Slovensku spôsobujú obrovské morálne i finančné škody.

Autor je podpredseda Spolu

Andrej Danko pri pohľade na svoje preferencie (a rigoróznu prácu) zachraňuje, čo sa dá. Bez ohľadu na cenu a na obete. Jeho najnovší výčin bude stáť vyše 100 miliónov eur ročne a obeťou bude dôchodkový systém. Áno, hovoríme o minimálnych dôchodkoch a o zrušení podmienky takzvaných kvalifikovaných rokov.

Ako to bolo doteraz

Pri výpočte dôchodku zo Sociálnej poisťovne doteraz platilo, že kto odpracoval 40 rokov, mohol očakávať dôchodok približne vo výške 50 percent svojej hrubej mzdy. Kto viac zarobil a platil vyššie odvody, mal priznaný vyšší dôchodok. A naopak. Uplatňoval sa princíp zásluhovosti. Ten je dôležitý a má svoj zmysel aj preto, aby ľudia „ochotnejšie“ platili odvody. Vedeli totiž, že od výšky zaplatených odvodov bude závisieť výška ich budúceho dôchodku.

Hovoríme o takzvanom prvom pilieri a v ňom prirodzene vždy fungoval aj princíp solidarity. Dôchodky z podpriemerných zárobkov sú preto o čosi vyššie než polovica predošlej mzdy. Naopak ten, kto zarábal nadpriemerne, mal priznaný dôchodok o čosi nižší ako polovica mzdy. Plná zásluhovosť je predsa v ďalších dôchodkových pilieroch.

Na takomto nastavení bola doteraz spoločenská zhoda a napriek meniacim sa vládam, žiadna sa neodvážila na tom nič zásadné zmeniť.

Rok 2015 a zavedenie minimálneho dôchodku

Od roku 2015 sa zaviedol aj so súhlasom vtedajšej opozície takzvaný minimálny dôchodok. Jeho zmyslom je garantovať dôchodok vyšší ako sociálna dávka tomu, kto odpracoval aspoň 30 rokov.

Doteraz sa pre nárok na minimálny dôchodok uznali len také odpracované roky, v ktorých mal občan odvody zaplatené z príjmu najmenej vo výške 25 percent priemernej mzdy. Takéto roky sa v odborných kruhoch zvykli nazývať ako takzvané kvalifikované roky.

Napríklad rok 2018 sa uznal len vtedy, ak v tomto roku občan platil odvody z príjmu najmenej 245 eur mesačne.

Na budúci rok mal byť pri 30 takto odpracovaných rokoch minimálny dôchodok 286 eur.

Zvýšenie minimálnych dôchodkov

Pán Danko sa rozhodol, že minimálny dôchodok za 30 odpracovaných rokov zvýši na 334 eur. Idú voľby, treba získať voličov. Ups, chyba lávky. Na minimálne dôchodky má dnes nárok „len“ 51-tisíc dôchodcov. A pán Danko potrebuje oveľa viac voličov…

Zrušenie podmienky kvalifikovaných rokov

A tak pán Danko dotlačil dosluhujúcu koalíciu k tomu, aby sa v skrátenom legislatívnom konaní znova zmenil zákon a aby sa pri priznávaní minimálnych dôchodkov zrušila podmienka takzvaných kvalifikovaných rokov. Na získanie minimálneho dôchodku má stačiť 30 hocijako dosiahnutých rokov dôchodkového poistenia. Bez ohľadu na výšku zaplatených odvodov.

Vedela by Sociálna poisťovňa vypočítať minimálne dôchodky aj bez tejto zmeny?

Samozrejme, vedela. Pri štandardnom výpočte „klasického“ starobného dôchodku sa občanovi spočítajú roky dôchodkového poistenia a osobné mzdové body jednotlivo za všetky tieto roky. Bez toho, aby Sociálna poisťovňa poznala, aké mal občan príjmy za jednotlivé roky pred rokom odchodu na dôchodok, mu starobný dôchodok nevie vypočítať.

A preto dnes trvá priznanie starobného dôchodku aj niekoľko mesiacov. Sociálna poisťovňa hľadá údaje vo svojich archívoch, občan chodí po bývalých zamestnávateľoch alebo hľadá po šuflíkoch staré výplatné pásky.

Pri posúdení, na aký minimálny dôchodok má občan nárok, sa teda použijú presne tie isté údaje ako pri priznaní štandardného starobného dôchodku. Proces priznania minimálneho dôchodku nie je ani rýchlejší, ani pomalší. Ak teda v niektorých prípadoch pomerne dlho čaká na priznanie starobného dôchodku, rovnako dlho by čakal aj na posúdenie nároku na minimálny dôchodok. Nie je preto žiaden dôvod na rušenie podmienky kvalifikovaných rokov.

Skúsim však poradiť vláde, ako vyhovieť Dankovi a nespôsobiť také škody, aké inak hrozia. A to: nech sa zruší podmienka kvalifikovaných rokov len pre roky do roku 2019, ale nie aj do budúcnosti. Inak dôjde k tomu, čo píšem v nasledujúcej časti.

Rozvrat dôchodkového systému

Ak sa úplne zruší podmienka kvalifikovaných rokov, tak nárok na dôchodok 334 eur bude mať po 30 odpracovaných rokoch rovnako kvalifikovaný technik, ktorý zarába v Stropkove 800 eur hrubého mesačne, aj konateľ s. r. o., ktorý bude platiť odvody z odmeny jedno euro mesačne.

Áno, čítate správne. Nárok na minimálny dôchodok bude mať konateľ, ktorý špekulatívne zaplatí za rok pár eur na odvodoch. Odvody tohto konateľa na dôchodkové poistenie budú za 30 rokov nejakých 100 eur. Lenže odvody z príjmu 800 eur hrubého mesačne na dôchodkové poistenie sú za jeden rok 2500 eur, za 30 rokov 75-tisíc eur. Výsledok? Rovnaký dôchodok. Ak začnú odvody z jedného eura platiť tisíce konateľov, každoročne vyrobia sekeru v Sociálnej poisťovni desiatky miliónov eur len na dôchodkovom poistení.

Pána Danka ani dosluhujúcu vládnu koalíciu si netreba idealizovať ani od nich nič očakávať. Zastropovanie dôchodkového veku a tieto ďalšie zmeny v dôchodkovom systéme však spôsobujú Slovensku obrovské morálne i finančné škody.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dôchodky a dôchodkový vek

Politici píšu

Komentáre

Teraz najčítanejšie