Denník N

Ak by vo voľbách volili len mladí ľudia do 30 rokov, vyhral by Kotleba

Takmer štvrtina mladých v prieskume odpovedala, že chcú do troch rokov natrvalo odísť zo Slovenska.

Marian Kotleba má medzi mladými ľuďmi stále množstvo podporovateľov. Ak by sa voľby konali na prelome októbra a novembra, medzi mladými do 30 rokov by vyhral.

Prieskum Rady mládeže Slovenska, pre ktorú zber dát zaisťovala agentúra Focus, ukazuje, že v skupine od 18 do 29 rokov by ĽSNS získala 18,9 percenta hlasov – z mladých voličov, ktorí sú už rozhodnutí, koho voliť. Nasledovali by strana Za ľudí Andreja Kisku s 12,8 percenta a PS/Spolu s 11,9 percenta. Celoslovensky dominantný Smer by bol až šiesty ešte za Sme rodina a OĽaNO.

Rada mládeže skúmala aj to, ako vyzerá typický mladý volič vybraných politických strán.

Kotlebovi mladí voliči: Ľuďom sa nedá veriť

Mladý volič Kotlebu je napríklad presvedčený, že ľuďom sa nedá dôverovať, Slovensko má podľa nich viac spoločného s východnou kultúrou a že Nežná revolúcia mala na našu krajinu negatívny vplyv.

Je medzi nimi aj množstvo tých, ktorí nesúhlasia s tým, že demokracia je najlepší politický systém a že voľby sú plytvaním času a peňazí.

Podľa analýzy Rady mládeže sa Kotlebova strana pre mladých už stala hlavným prúdom a už nejde len o protestnú voľbu.

„Ešte stále platí, že oslovujú voličov viac s nižším ako VŠ vzdelaním, ale inak oslovujú mladých voličov z celého spektra, čo sa týka pohlavia, krajov, príjmovej kategórie a veľkosti miest,“ píše sa v analýze.

Medzi voličmi ĽSNS nie je veľa prvovoličov, skôr sú to ľudia bližšie k tridsiatke.

 

Prvovoličov lákajú Kiska a PS/Spolu

Ďalšími dvoma stranami populárnymi medzi mladými ľuďmi sú Za ľudí a koalícia PS/Spolu. Obe strany by získali viac ako desať percent hlasov.

Podľa výskumu Rady mládeže sa zdá, že títo voliči sa od tých Kotlebových výrazne odlišujú. Majú opačný postoj k Nežnej revolúcii a oveľa viac z nich dôveruje ľuďom. Novovzniknuté strany oslovujú najmä aktívnych a angažovaných prvovoličov z Bratislavského kraja.

Pomerne úspešnými stranami medzi mladými ľuďmi sú aj Sme rodina (12 percent) a OĽaNO (10 percent). Ak by volili len mladí, do parlamentu by sa dostal aj Smer s deviatimi percentami a SaS so siedmimi.

Mladí voliči Sme rodina podľa výskumu najviac pociťujú napätie medzi rôznymi skupinami ľudí. Napríklad medzi východným a západným Slovenskom, Rómami a majoritou či mužmi a ženami.

Prieskum robila Rada mládeže Slovenska v spolupráci s agentúrou Focus na vzorke 706 ľudí cez online dopytovanie na prelome októbra a novembra 2019.

Odpor k Nežnej u kotlebovcov

Jednou z hlavných otázok pre mladých voličov bol postoj k Nežnej revolúcii – 30 rokov po novembri 1989. Pozitívne ju vnímajú takmer dve tretiny z opýtaných.

„Pozitívny postoj k Nežnej revolúcii majú najmä mladí voliči a voličky koalície PS/Spolu, KDH, SNS a Za ľudí. Naopak, negatívny postoj majú prevažne mladí voliči ĽSNS a Vlasti,“ opisuje výsledky prieskumu výskumníčka Rady mládeže Slovenska Veronika Vlčková.

Medzi voličmi ĽSNS a odporom k Nežnej revolúcii je veľmi úzke spojenie. Takmer polovica mladých, ktorí vnímajú november 1989 negatívne, povedalo, že by volili stranu Mariana Kotlebu.

Veľká časť mladých však vo vzťahu k Slovensku zostáva pomerne pesimistická. Takmer štvrtina mladých v prieskume odpovedala, že chcú do troch rokov natrvalo odísť zo Slovenska.

Rada mládeže zdôrazňuje, že takmer pätina mladých ľudí, ktorých v prieskume oslovili, je stále nerozhodnutá a desatina vôbec neplánuje ísť voliť. Táto skupina ľudí podľa Rady mládeže častejšie prežíva pocit bezmocnosti a zabudnutia, neveria, že sami dokážu niečo zmeniť.

[Kúpte si knihu Kotleba. Odkiaľ prišiel a ako je možné, že sedí v parlamente od novinára Daniela Vraždu.]

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Kotlebovci - ĽSNS

Marian Kotleba

Voľby 2020

Slovensko

Teraz najčítanejšie