Denník N

Nestačí vám separovať odpad? Tu je osem rád, ako môžete zredukovať plasty v domácnosti

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Stačí nakupovať rozumne, používať vlastné vrecká na ovocie a zeleninu, či všímať si zloženie oblečenia a vyhnete sa zbytočným plastom, ktoré zaťažujú životné prostredie.

Odborníci na životné prostredie stále viac žiadajú znížiť používanie plastov, pretože takýto odpad sa hromadí v oceánoch a prevažne v chudobných krajinách (Bangladéš, Laos, Etiópia).

Tam sa väčšina plastov spaľuje, pričom na celom svete pri tomto procese vzniká ročne približne 400 miliónov ton CO2. Ten prirodzene prispieva k zvyšovaniu teploty a ku klimatickej kríze.

Len 9 percent plastov je možné recyklovať. Väčšina plastov sa navyše vyrába z ropy, čím sa rovnako zaťažujú životné prostredie.

„Na výrobu plastov sa spotrebúva približne 8 percent svetovej produkcie ropy, z toho 4 percentá sa používajú ako surovina a tri až štyri percentá ako energia pre výrobné postupy,“ vysvetľuje Petra Csefalvayová z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky.

Vedci tvrdia, že výrazné zníženie plastov bude vyžadovať systémovú zmenu. Jedno z takýchto riešení navrhla Európska únia, ktorá od roku 2021 zakázala predaj jednorazových plastových príborov, tanierov, slamiek či vatových tyčiniek. Zakázané budú aj jednorazové plastové nádoby na potraviny, ktoré sa najčastejšie využívajú pri rýchlom občerstvení.

Existuje však aj niekoľko jednoduchých odporúčaní, ktorými môžeme prispieť k zníženiu plastového odpadu v domácnosti. Tu je osem z nich:

1. Používajte vlastnú fľašu

Vhodnou náhradou za plastové fľaše sú sklenené alebo hliníkové fľaše, ktoré rovnako uchovávajú tekutiny a navyše šetria životné prostredie (jeden kilogram plastových obalov spôsobuje sedemkrát väčšie znečistenie ako jeden kilogram skla).

Plastové fľaše sú pri opakovanom používaní pomerne náchylné na zápach. Sklenené alebo hliníkové fľaše sa navyše ľahko čistia a na rozdiel od plastových sa na ich stene tak ľahko nerozmnožujú baktérie.

2. Nepoužívajte veko na kávu

Ak si kupujete kávu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Klimatická zmena

Príroda, Svet

Teraz najčítanejšie