Denník N

Logo High 5iveHigh 5ive: Spoločnosť strachu – aj vy riešite, čo si o vás môžu myslieť iní?

Z obálky knihy Heinz Bude - Spoločnosť strachu (Absynt)
Z obálky knihy Heinz Bude – Spoločnosť strachu (Absynt)

Kto sa má orientovať v tom množstve kultúrnej ponuky? Tu je osobný výber podujatí, vecí a počinov, ktoré by vás mohli zaujať.

*

Strach tvorí mentálnu realitu stredných vrstiev našej spoločnosti. Tvrdí nemecký sociológ Heinz Bude. Nemá na mysli strach ísť do temného lesa či obavy rodičov o deti. Hovorí o strachu ako pocite neistoty v komplexnom a nestálom svete. Jeho kniha Spoločnosť strachu je analýzou prejavov a možných dôvodov tohto stavu.

Na širokej palete rôznych obáv si každý nájde to svoje. Mňa zaujala téza, že neistota sa začína už pri nedokonalosti ľudskej komunikácie. Nevieme, čo sa deje v hlavách iných, a len na základe domnienok sa nejako správame a vytvárame na seba tlak. Krásne to znie v podaní psychiatra Ronalda D. Lainga, ktorého Heinz Bude cituje:

„Čo si myslím, že si o mne myslíš, spätne pôsobí na to, čo si myslím sám o sebe, a čo si myslím o sebe, zase ovplyvňuje to, ako sa správam k tebe. To zas ovplyvňuje, aké pocity máš ty voči sebe a to, ako sa správaš ku mne atď.“ Spoznávate to?

*

Bol som sa pozrieť na podujatí Literárny kvocient, na ktorom literárni kritici a vedci hodnotia nové knihy. V špeciálnom vydaní sa pozreli na celú slovenskú porevolučnú literatúru. Presnejšie: Marta Součková, Zuzana Bariaková a Michal Jareš vybrali po päť kníh, ktoré považujú v ponovembrových literárnych dejinách za zásadné.

Okrem Vilikovského či Pišťaneka zaznel aj titul Noha k nohe od Viliama KlimáčekaDezidera Tótha – prvá „konceptuálna“ kniha pre deti (a dospelých). Opäť som si prelistoval toto dobrodružné obrazové a slovné pátranie po rôznych stopách. A pripomenul som si aj ďalšiu skvelú knihu Dezidera Tótha Urob si masku. Veľa šťastia v antikvariátoch!

*

Keď som sa nedávno rozprával s nemeckou spisovateľkou Judith Hermannovou, mimo interview hovorila aj o tom, že otázky od publika na čítačkách ju často bavia viac ako tie od odborníkov a literárnych vedcov, ktorí s ňou diskutujú na pódiu. Pretože sú priamejšie, osobnejšie a často aj kritickejšie.

Spomenul som si na to, keď mi do mailu prišlo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo High 5iveHigh 5ive

Kultúra

Teraz najčítanejšie