Denník N

Logo MediabrífingMediaBrífing: Ako rozlíšiť marihuanu od brokolice a čo to má spoločné s bojom proti terorizmu

MediaBrífing je piatkový newsletter o médiách. Tento týždeň sa venujeme len jednej téme. Denník N bol totiž ako jediné slovenské médium pozvaný do Londýna, kde Facebook vybraným európskym novinárom ukázal, ako využíva technológie na boj proti škodlivému obsahu.

Prinášame zhrnutie toho najdôležitejšieho. Želáme príjemné čítanie.


Na začiatok sa pozrite na obrázky nižšie. Jeden zobrazuje detail marihuany, druhý brokolicu. Skúste uhádnuť, na ktorom je droga.

Už ste si tipli, čo je čo? Ako dlho vám trvalo, kým ste sa rozhodli?

Na tomto príklade Facebook ilustruje, akú náročnú úlohu majú moderátori sociálnej siete. Predaj drog je totiž na Facebooku zakázaný, no nie vždy je jasné, čo porušuje pravidlá a čo nie. Extrémy sa dajú odhaliť a odstrániť pomerne ľahko, väčšina prípadov však nie je taká jednoznačná.

Ešte pred rokom 2014 Facebook analyzoval len jazyk príspevkov, aby našiel predajcov drog a zablokoval ich. Tí si to rýchlo uvedomili, zmenili slovník a spôsob, ako svoj tovar prezentujú. Od roku 2015 sociálna sieť využíva aj umelú inteligenciu, ktorá analyzuje nahraté obrázky a snaží sa zistiť, čo na nich je. A je vraj už taká dobrá, že rozozná marihuanu od brokolice.

Kým vy ste mali na skúmanie obrázkov ľubovoľne veľa času, admini sociálnej siete majú pár sekúnd. A umelá inteligencia sa vie rozhodnúť v milisekundách a o uvedených obrázkoch „si myslí“ toto:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Facebook

Logo MediabrífingMediaBrífing

MediaBrífing sumarizuje dianie v médiách a na internete. Pripravuje ho Filip Struhárik. Prihláste sa na odber a dostávajte ho každý piatok mailom.

Svet, Technológie, Veda

Teraz najčítanejšie