Denník N

Neobývateľná Zem? Musíme okamžite konať, inak sa generácie po nás ocitnú v neriešiteľnej situácii, vraví geológ

Geológ Pavol Siman z SAV. Foto N – Tomáš Benedikovič
Geológ Pavol Siman z SAV. Foto N – Tomáš Benedikovič

Naštartovali sme šieste masové vymieranie, vraví geológ Pavol Siman z SAV.

Na Zemi prebehlo päť masových vymieraní a vedci začínajú čoraz častejšie hovoriť o tom, že sme na začiatku toho šiesteho.

„Planéta sa zachráni, no ľudstvo možno nie. Hoci skôr sa prikláňam k názoru, že časť ľudí by prežila a prispôsobili by sa životu v nových podmienkach. Živé organizmy to dokázali už mnohokrát,“ vraví pre Denník N geológ Pavol Siman z SAV.

Vedec je podpredsedom akadémie vied pre oddelenie vied o neživej prírode a viac ako 20 rokov sa zaoberá výskumom zemskej kôry a datovaním hornín.

Minulý týždeň vydal na stránke SAV úvahu o klimatickej zmene z pohľadu geológie a písal v nej aj o tom, že stojíme na pokraji hromadného vymierania druhov.

Od vymierania k evolučným novinkám

Ako masové vymieranie sa označuje udalosť, keď sa zníži významný podiel svetového a rastlinného života v geologicky nevýznamnom časovom období.

Prvé masové vymieranie nastalo pred 440 miliónmi rokov, keď vyhynulo asi 86 percent všetkých druhov na Zemi. Vtedy došlo k masívnemu zaľadneniu, v moriach sa premnožili riasy, ktoré otrávili vodu, takže životu neostalo nič iné, ako sa postupne presunúť na súš.

„Život v mori prežíval ťažké časy. Hromadné vymieranie na hranici ordoviku a silúru (pred 440 miliónmi rokov – pozn. red.) zrejme umožnilo vznik suchozemských ekosystémov, čo možno označiť za ozajstnú revolúciu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Klimatická zmena

Teraz najčítanejšie