Vlhová skončila druhá v slalome, v Killingtone vyhrala domáca Shiffrinová

Vlhová po slalome v Killingtone. Foto - TASR/AP
Vlhová po slalome v Killingtone. Foto – TASR/AP

Petra Vlhová skončila druhá v slalome Svetového pohára v americkom Killingtone. Vyhrala domáca Mikaela Shiffrinová, tretia skončila Anna Swennová-Larssonová.

Shiffrinová vyhrala s náskokom 2,29 sekundy pred Vlhovou, Swennová-Larssonová stratila 2,73 s.

Vlhová nastupovala do druhého kola ako predposledná, keďže v prvom kole skončila druhá s mankom 1,13 sekundy na prvú Shiffrinovú.

Dvadsaťštyriročná Shiffrinová zvíťazila v slalome v domácom prostredí štvrtýkrát za sebou, v Killingtone stále nenašla v tejto disciplíne premožiteľku.

V kariére SP si pripísala 62. prvenstvo, čím sa v historickom poradí vyrovnala Rakúšanke Annemarie Moserovej-Pröllovej na štvrtej pozícii. Viac majú už iba Švéd Ingemar Stenmark (86), ďalšia Američanka Lindsey Vonnová (82) a Rakúšan Marcel Hirscher (67). V slalome posunula rekordný počet triumfov na 42.

Vlhová sa do prvej trojky v pretekoch SP prebojovala po 27. raz, z toho osemnástykrát v slalome.

Slovenská reprezentantka získala prvé body do hodnotenia slalomu, minulotýždňové preteky vo fínskom Levi nedokončila pre chybu v druhom kole.

V Killingtone v sobotu absolvovala aj obrovský slalom, v ktorom obsadila šieste miesto.

Shiffrinová zvýšila vedenie v celkovom poradí SP so ziskom 340 bodov, tiež je na čele hodnotenia disciplíny. Vlhová sa posunula na tretiu priečku celkového poradia (138 b.), v slalome je štvrtá, keď v ňom získala prvých 80 bodov v sezóne.

Vlhová sa najbližšie predstaví zrejme až v paralelnom slalome 15. decembra v St. Moritzi.

Výsledky slalomu SP v Killingtone:

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:50, 45 min; 2. Petra VLHOVÁ (SR) +2,29 s; 3. Anna Swennová-Larssonová (Švéd.) +2,73; 4. Christina Ackermannová (Nem.) +3,08; 5. Nina Haverová-Lösethová (Nór.) +3,41; 6. Katharina Liensbergerová (Rak.) +3,73; 7. Roni Remmeová (Kan.) +3,88; 8. Katharina Gallhuberová (Rak.) +4,15; 9. Michelle Gisinová (Švaj.) +4,28; 10. Irene Curtoniová (Tal.) +4,40

Celkové poradie SP (po 4 súťažiach):

1. Shiffrinová 340 bodov; 2. Gisinová 148; 3. VLHOVÁ 138; 4. Wendy Holdenerová (Švaj.) 128; 5. Federica Brignoneová 125; 6. Marta Bassinová (obe Tal.) 122

Poradie slalomu (2):

1. Shiffrinová 200; 2. Swennová-Larssonová 110; 3. Haverová-Lösethová 90; 4. VLHOVÁ a Holdenerová po 80; 6. Liensbergerová 76

Priebeh pretekov

• Slovenská reprezentantka odštartovala nedeľnú súťaž v mierne veterných podmienkach s číslom 1. Hneď v úvodnej pasáži sa nevyhla viditeľnej chybe, ďalšia prišla tesne za druhým medzičasom, kede točila do jednej z bránok o čosi neskôr. Napriek tomu sa najviac priblížila k Shiffrinovej s trojkou, ktorá od prvých metrov nastavovala samostatné parametre prvého kola (51,98 s). Po celej dĺžke dokázala skĺbiť čisté oblúky s dravosťou a na všetkých medzičasoch jednoznačne viedla. Ostatné lyžiarky mali na trati problémy a okrem Vlhovej (+1,13) a Švajčiarky Wendy Holdenerovej (+1,74) nabrali na líderku odstup viac než dve sekundy.
  • „Vo vrchnej časti je úplne iný sneh, agresívny, v strmej časti je zase iný. Už na prehliadke som cítila, že lyže reagujú ináč. Potvrdilo sa to, preto som spravila aj drobné chyby vo vrchnej pasáži. V strmine som sa chytila, potom som však tiež urobila chybu a nakoniec je to sekunda za Mikaelou. Je to veľa, netreba sa pozerať veľmi dopredu, ale sústrediť sa na ďalšiu jazdu,“ povedala Vlhová v cieli 1. kola pre RTVS.
  • V druhom kole sťažil situáciu predovšetkým v hornej pasáži silnejší vietor. Z deviateho miesta sa na pódium vyšvihla Swennová-Larssonová. Vyťažila aj zo zaváhania Holdenerovej, ktorá vypadla hneď na druhej bránke pre špicar. Vlhovú opäť pribrzdili viaceré zaváhania, po ktorých sa už nedokázala vrátiť do ideálneho rytmu a pripísala si až osemnásty čas druhého kola.
  • Shiffrinová mala pohodlný náskok, no napriek tomu sa nespoliehala len na jazdu na istotu. Tiež sa dopustila zaváhaní, ale na rozdiel od svojej veľkej slovenskej rivalky vygradovala výkon, zvládla aj kľúčovú kombináciu zavretých bránok na terénnej nerovnosti tesne pred tretím medzičasom a v cieli slávila s obrovským náskokom.