Denník N

Kriminálka ako z Netflixu. Novinárku na Malte zabili za 150-tisíc eur, premiér oznámil, že skončí

Maltský premiér Joseph Muscat oznámil v televízii, že čoskoro rezignuje. Na snímke vpravo biznisman Yorgen Fenech, obvinený zo spoluúčasti a vražde novinárky. Foto - TASR/AP
Maltský premiér Joseph Muscat oznámil v televízii, že čoskoro rezignuje. Na snímke vpravo biznisman Yorgen Fenech, obvinený zo spoluúčasti a vražde novinárky. Foto – TASR/AP

Po prelome vo vyšetrovaní zavraždenej novinárky obvinili biznismena, ktorý mal blízko k maltskej vláde.

Keď špeciálna delegácia Európskeho parlamentu v pondelok priletela do Valletty, Joseph Muscat už mal dva dni po svojom zásadnom rozhodnutí.

To, po čom dlho volala rodina zavraždenej maltskej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej, sa čoskoro stane realitou.

Maltský premiér Joseph Muscat, ktorý je pri moci už šesť rokov a dvakrát po sebe vyhral s prehľadom voľby napriek korupčným škandálom a atentátu na novinárku, oznámil, že začiatkom budúceho roka odstúpi z čela vlády. Zlomil ho prelom vo vyšetrovaní.

Sľúbil, že v januári po voľbe nového lídra Labouristickej strany sa vzdá funkcie premiéra, ako požadovala rodina Daphne aj demonštranti v uliciach, ktorí naňho pokrikovali, že je súčasťou mafie.

V uliciach najmenšej krajiny EÚ predtým horeli autá a protestujúci zablokovali cesty.

Potvrdilo sa totiž, že premiér mal minimálne veľmi blízko k ľuďom, ktorí sa zaplietli s vraždou alebo s korupciou, o ktorej Daphne písala. Na verejnosť sa okrem toho dostali detaily z prípravy atentátu, ktorý šokoval Európu podobne ako smrť Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej na Slovensku o pol roka neskôr.

Vražda za 150-tisíc

Agentúra Reuters zverejnila jedno z kľúčových svedectiev vo vyšetrovaní. Vedela o ňom už dlho, aby ho nezmarila, zverejnila ho až teraz.

V lete 2017, pár mesiacov pred tým, ako nájomní zabijaci z jachty odpália bombu v aute maltskej novinárky, Vince Muscat (iba menovec s premiérom) vyloží svojho kamaráta Alfreda Degiorgia pred kaviarňou v prístave v hlavnom meste Valletta.

Ten sa o chvíľu vráti do auta s tým, že majú nový kontrakt:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie