Denník N

Starý December s novým zvukom a novým videoklipom. Skupina Noisecut vydala singel

Noisecut 2019. Foto - Barbara Vaculová
Noisecut 2019. Foto – Barbara Vaculová

Keď v máji 2012 zomrela speváčka Bety Majerníková, členovia skupiny Noisecut si nevedeli predstaviť, že budú pokračovať ďalej. Rozlúčili sa s fanúšikmi veľkým koncertom na festivale Grape. Vlani však dostali ponuku vystúpiť na cenách Radio_Head Awards, na ktorých sa vždy skloňovali ich albumy. Zahrali tam jednu pesničku s Norou Ibsenovou, a keď to počul Michal Kaščák, pozval ich na Pohodu. To už znamenalo naskúšať celý program, a keď už máte novú výraznú speváčku, prečo zostať len pri jednom koncerte?

Po ôsmich rokoch prichádza Noisecut s novým singlom. Pesnička December síce vyšla ešte na albume Háj & Lov (2011), ale teraz dostala novú zvukovú aj vizuálnu podobu:

„Pri našom koncertovaní v obnovenej zostave hráme polovicu songov v nových, prerobených verziách. Špeciálne táto verzia Decembra členov kapely nadchla a hráme ju veľmi radi, preto sme sa rozhodli pretaviť ju do štúdiovej nahrávky. Skladbu December sme sa rozhodli celkom invenčne zverejniť na začiatku decembra, kým ešte éter neovládnu vianočné hity,“ vysvetľuje jediný pôvodný člen Noisecut, autor hudby, producent a basgitarista Erik „Losos“ Horák.

O vizuálnu stránku skladby sa postarala Barbara Vaculová, ktorá už spolupracovala aj s Katarínou Málikovou a skupinou Says. Okrem kapely si v klipe zahrali hlavné úlohy mladí herci Iveta Galas a Andrej Remeník.

„Decembrom kráčame spolu s dievčaťom, ktoré volá o pomoc, ale nikto nepočuje jej hlas. To vytvára neidentifikovateľné napätie. Akousi metaforou je postava muža. Je záchrancom a zároveň príčinou blúdenia. Chcela som, aby z obrazov dýchal chlad a umocnil v divákovi zážitok z celej skladby,“ povedala režisérka.

V súčasnosti hrá kapela s vokalistkou Norou Ibsenovou, bubeníkom Romanom Laukom (Bad Karma Boy), klávesistom Richardom Chovanom (Horehigh, Celeste Buckingham), ktorý sa strieda s Jakubom Tvrdíkom (Billy Barman) a Radovanom Činčurom (gitara, Prie100r).

Kultúra

Teraz najčítanejšie