Fico prirovnáva zásah polície proti neonacistom k razii v Moldave. V čom zavádza?

V sobotu v Bratislave a aj pred dvomi rokmi v Moldave nad Bodvou išlo o rodiny. No zatiaľ čo v Bratislave policajti rodiny chránili pred násilníkmi, v Moldave boli tými násilníkmi zrejme policajné jednotky.
Premiér Robert Fico v pondelok odmietol násilnosti neonacistov zo soboty a chválil profesionálny zásah polície proti nim. V tom sa zhoduje s mnohými politikmi a aj aktivistami, ktorí hovoria, že len vďaka polícii sa násilnosti nerozrástli.
Premiér však zašiel ďalej a prirovnal sobotný zásah v Bratislave k policajnej razii v rómskej osade na okraji Moldavy nad Bodvou z júna 2013.
Video: Fico dodatočne odsúdil extrémizmus. Policajtov pochválil ako po razii v Moldave (autorka: Martina Pažitková)
„Stretnem sa s vybranou skupinou policajtov, kde vyslovíme poďakovanie, tak ako to bolo aj v Moldave nad Bodvou. Tam, kde sa porušuje zákon, tam, kde dochádza k hrubému porušovaniu zákonov, musí polícia zasahovať. V niektorých prípadoch musí zasahovať aj mimoriadne tvrdo,“ vyhlásil v pondelok Fico.
V tomto premiér zavádza:
1. V Moldave policajti nebili násilníkov
Maskovaní muži cez víkend v Bratislave hádzali za bieleho dňa kamene na rodinu s dieťaťom zo Saudskej Arábie. Napadli tiež divákov cyklistických pretekov a jeden z nich udieral do hlavy kameramana tohto podujatia. Policajní ťažkoodenci boli blízko, a tak mohli ľudí brániť.
V Moldave však policajti nebili násilníkov, ktorí „hrubo porušujú zákony“ , ale podľa výpovedí svedkov zaskočených a zobudených obyvateľov osady aj ženy a deti. Do osady vtrhli v noci, vyťahovali obyvateľov z domov a viacerým zostali po razii na tele rany po obuškoch. Dokazujú to aj lekárske správy viacerých lekárov.
2. Zákon v Moldave neporušili Rómovia, ale zrejme policajti
Polícia musí podľa premiéra zasahovať „tam, kde dochádza k hrubému porušovaniu zákonov“. V Moldave to pritom vyzerá skôr tak, že zákon neporušili Rómovia, ale policajti. Po pokyne generálneho prokurátora ich postup vyšetruje Inšpekcia ministerstva vnútra.
„Premiér má pravdu v jednej veci – rovnako ako v Bratislave, došlo aj v Moldave nad Bodvou s vysokou pravdepodobnosťou k spáchaniu trestných činov – už pred vyše rokom vydal prešovský prokurátor po preskúmaní spisového materiálu o policajnej akcii pokyn na začatie trestného stíhania vo veci podozrenia zo spáchania trestných činov zneužívania právomoci verejného činiteľa, ublíženia na zdraví a porušovania domovej slobody,“ hovorí ľudskoprávny aktivista Martin Vavrinčík, ktorý pracoval s Rómami v Moldave.
„Je neprípustné porovnávať správanie sa neonacistov, ktorí vzbudzujú strach, a ide im o násilie, napadnú rodiny a divákov športového podujatia, rozbijú desať policajných áut s ľuďmi, ktorí sa ničím neprevinili a boli len obeťami policajnej razie,“ hovorí Vavrinčík.

3. Dve úplne rozdielne akcie
Akcia v Bratislave a v Moldave nad Bodvou boli úplne rozdielne akcie. Prvá bola vopred ohlasovaným rizikovým pochodom neonacistov v centre hlavného mesta, na ktorý sa policajti pripravili a podobne ako pri stretoch futbalových chuligánov zasiahli v momente, keď neonacisti začali útočiť.
Druhá v Moldave, dovtedy verejnosti neznámej osade, bola podľa polície tiež plánovaná vopred. Nešlo však o zásah proti chuligánom, ale pátraciu akciu po zločincoch vo viacerých obciach. To je oficiálna verzia. Nikoho zo zoznamu hľadaných osôb však v Moldave nenašli.
Inšpekcia ministerstva vnútra pritom raziu v Moldave vyšetruje ako „akt odplaty“ za to, že dva dni predtým Rómovia v osade rozbili kameňmi policajtom auto a údajne im vulgárne nadávali. K podobným podozreniam na základe výpovedí svedkov prišla aj ombudsmanka Jana Dubovcová, ktorá mesiace presviedčala politikov Smeru a políciu, aby prípad riadne vyšetrili.
„Za zásahom policajtov v Moldave stále stojím a aj budem stáť. Nie som ľudskoprávny svätuškár, ale pragmatický politik a človek, ktorý vie, čo sa v tomto štáte deje,“ vyhlásil v pondelok Fico.
„Ak premiér Slovenskej republiky naozaj vie, čo sa v tomto štáte deje, potom sa mi nechce veriť, že nevidí ten obrovský rozdiel medzi udalosťami v Moldave nad Bodvou spred dvoch rokov a sobotňajšou udalosťou v Bratislave,“ reaguje na premiéra ombudsmanka. Obyvatelia Moldavy podľa nej neporušovali zákon ani neohrozovali bezpečnosť a policajti, naopak, podľa nej porušili ich základné práva.
Zásah v Moldave sa podľa Dubovcovej nemal vôbec odohrať a, naopak, v sobotu polícia podľa nej zasiahla správne a opodstatnene. „Mrzí ma, keď premiér nevie tieto dve udalosti rozlíšiť.“
4. Pod dozorom a bez kamier
Násilný pochod v Bratislave bol pod kontrolou množstva kamier novinárov a aj verejnosti, čo môže pomôcť jasne identifikovať vinníkov útokov.
Naopak, policajná razia v Moldave bola utajenou akciou, o ktorej obyvatelia osady nemali tušiť do posledného okamihu. Z priebehu akcie neexistuje jediný kamerový záznam, hoci špeciálne zásahy už vtedy policajti zväčša nakrúcali. Vyšetrovanie tak stojí na svedeckých výpovediach a lekárskych posudkoch.
Po prípade v Moldave policajný prezident Tibor Gašpar sľúbil, že kamery budú využívať. Napriek tomu pri podobnej policajnej razii vo Vrbnici pri Michalovciach na začiatku tohto roka policajti opäť zásah nenakrúcali.

5. Neonacisti a rodiny
Premiér chváli policajtov za bratislavský zásah aj pre to, že ochránili mnohé rodiny v centre Bratislavy. Pri razii v Moldave nad Bodvou boli pritom terčom obuškov aj rodiny – rómski obyvatelia osady.
„Dávať do súvislosti zásah policajtov proti hajlujúcim neonacistom napádajúcim ľudí s ľuďmi, ktorí sa stali s vysokou pravdepodobnosťou obeťami neprimeranej pomsty, prekračuje všetky medze súdnosti a je zároveň hyenistickou snahou vybiť zo smutnej soboty politické body kopnutím si do Rómov,“ hovorí Vavrinčík.
Víkendová reakcia Roberta Fica na násilnosti v Bratislave
Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].