Denník N

Štefan Harabin si myslí, že všetci padli na hlavu

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Minister spravodlivosti by mal Harabinovu žiadosť o prerušenie výkonu funkcie sudcu hodiť do koša.

Autor je bývalý predseda Ústavného súdu

Sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin požiadal ministra spravodlivosti o prerušenie výkonu funkcie sudcu k 1. decembru 2019. Nuž a kandiduje ako volebný líder politickej strany Vlasť.

Nie, neodišiel do dôchodku, ako píšu niektoré noviny a publikujú aj iné médiá. Sudca s prerušeným výkonom funkcie nie je v dôchodku z jednoduchého dôvodu. Po skončení dôvodu prerušenia sa taký sudca môže ujať opäť funkcie bez ďalších podmienok. Ani sa nevzdal, podľa svojho siláckeho vyhlásenia, funkcie sudcu, lebo lex Harabin sa naňho nevzťahuje. Mohli by sme mávnuť rukou, nech si robí a vraví, čo chce. Nedá sa. Takúto manipuláciu s faktmi treba vyvrátiť.

Poistka proti krachu vo voľbách?

Volebný človek Štefan Harabin sa spolieha na to, že pred odovzdaním kandidátnej listiny strany Vlasť požiadal ministra spravodlivosti o prerušenie výkonu funkcie sudcu. Podľa všetkého sa domnieva, že ak k prvému dňu posledného mesiaca roka má prerušený výkon funkcie sudcu, tak naňho nemôže platiť lex Harabin. Zákon, podľa ktorého sudca, ktorý kandiduje vo voľbách do Národnej rady (aj iných), musí byť v konečnom dôsledku odvolaný z funkcie bez možnosti návratu do talára. Podpísaním súhlasu s kandidovaním sa totiž vzdal funkcie sudcu.

Cieľ takého účelového kroku je zjavný. Ak sa Vlasť nedostane do parlamentu, tak sa jej čelný volebný predstaviteľ vráti do kresla sudcu. Stačí obyčajné oznámenie ministrovi.

Tento kalkul stojí na vode. Je iba nepodareným pokusom Štefana Harabina, ktorý žiadosťou o prerušenie výkonu funkcie sudcu dal jasne najavo, že nie príliš verí v nejaký, hoci len okrajový úspech vo voľbách do parlamentu. Preto je potrebné zachrániť aspoň postavenie na Najvyššom súde.

Pár nudných slov zo zákona o sudcoch

Prerušením výkonu funkcie podľa zákona sudca zostáva sudcom, len nevykonáva svoje právomoci. Zákon pri prerušení výkonu funkcie všade dôsledne používa pojem „sudca“. Napokon, po skončení dôvodu prerušenia sa sudca znova ujíma funkcie bez toho, aby musel napríklad zložiť sľub alebo preukazovať splnenie predpokladov na vymenovania za sudcu.

Takže sudca, ktorý má prerušený výkon funkcie, je súčasťou súdnictva. Vzťahujú sa naňho všetky právne predpisy upravujúce ústavné a zákonné postavenie sudcu, takzvaný lex Harabin nevynímajúc.

Ako však naložiť so žiadosťou Štefana Harabina o prerušenie výkonu funkcie sudcu? Po prvom decembri, keď sa stal oficiálne vedúcim činiteľom kandidátky politickej strany Vlasť, je jediné riešenie. Doslova a dopísmena „hodiť“ jeho žiadosť do smetného koša. Táto žiadosť už po tomto dátume nezakladá povinnosť ministra spravodlivosti o nej rozhodovať. Bolo by nanajvýš divné rozhodovať o prerušení výkonu funkcie sudcu u niekoho, kto už nie je, presnejšie už v krátkom čase nebude, zo zákona sudcom, lebo sa súhlasom na kandidovanie vzdal funkcie (áno, treba ešte nejaké dni nato, aby došlo k formálnemu odvolaniu z funkcie sudcu prezidentkou republiky, ale ide o menej ako dva týždne).

Mdlé právne vedomie

Podľa zákona za vzdanie sa funkcie sudcu sa považuje aj podpísanie vyhlásenia, v ktorom sudca vyjadrí súhlas so svojou kandidatúrou na kandidátnej listine politickej strany alebo politického hnutia vo voľbách do Národnej rady.

Štátna komisia pre voľby je povinná doručiť prezidentovi kópiu vyhlásenia sudcu, v ktorom sudca vyjadrí súhlas so svojou kandidatúrou na kandidátnej listine politickej strany alebo politického hnutia vo voľbách do Národnej rady. Prezidentka potom formálne odvolá sudcu. Koniec príbehu.
Vraj nie. Súhlas udelil pred dňom účinnosti lex Harabin, t. j. pred 15. októbrom 2019. No a čo? V tomto zákone niet zmienky o tom, že súhlas udelený pred jeho účinnosťou znamená, že sa tento zákon neuplatní.

Z toho vychodí jediné. Ak by sa súhlas udelil aj pred rokom, dňom účinnosti zákona č. 282/2019 Z. z. dostáva tento súhlas kvalitu vzdania sa funkcie sudcu. Jednoduchý výklad časových ustanovení lex Harabin, ktorý zvláda už aj študent po prvom ročníku na právnickej fakulte.

Vraj sa bude s prezidentkou Zuzanou Čaputovou súdiť, nikdy nič neprehral. Prejav deformovaného právneho vedomia. Je to, pán Harabin, neúctivé voči hlave štátu!
Iba jedno mi začalo vŕtať v hlave, keď som si prečítal o odchode tohto enfant terrible slovenskej justície do údajného dôchodku, o jeho „pravde“, riešení dôsledkov lex Harabin a vopred avizovanej prehre hlavy štátu v spore o jeho odvolanie. Ozaj si tento človek myslí, že všetci okolo neho sú padlí na hlavu a naletia na každú jeho snahu lámať zákony cez koleno a vykladať právo, ako sa mu hodí?

[Prečitajte si knihu reportérky Denníka N Veroniky Prušovej Harabin. Zrodil ho Mečiar, vytiahol Fico, konkuruje Kotlebovi.]

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Štefan Harabin

Vlasť

Komentáre

Teraz najčítanejšie