Denník N

Verdiktom pre separatistov sa to neskončilo. Katalánsko stále zamestnáva španielske súdy

Protesty v Barcelone za nezávislosť Katalánska. Foto – TASR/AP
Protesty v Barcelone za nezávislosť Katalánska. Foto – TASR/AP

Španielske súdy majú plné ruky práce s prípadmi, ktoré sa týkajú hnutia za nezávislosť Katalánska, hoci jeho lídri si verdikt vypočuli už pred viac ako mesiacom.

Volá sa Isabella, má 96 rokov a žije v domove dôchodcov pod barcelonským Montjuïc. Tvrdí, že z okna svojej izby občas vidí davy ľudí zabalených v katalánskych vlajkách, ako kráčajú smerom k Plaça d’Espanya.

Je to jedno z miest, kde bývali demonštrácie za odtrhnutie od Španielska, vytvorenie samostatnej republiky a za oslobodenie uväznených lídrov hnutia za nezávislosť.

Isabella pochádza z aragónskej obce Almudévar a do Barcelony sa presťahovala v roku 1945.

„Nálady sa tu menili. Chvíľu ľudia hovorili o samostatnosti, chvíľu nie. Chvíľu sa chceli odtrhnúť, chvíľu boli spokojní. To, čo sa deje teraz, som ale ešte nevidela. Na národný deň Katalánska v septembri bol aj náš domov takmer prázdny, lebo dôchodcovia išli demonštrovať.“

Na otázku, či vie prečo, odpovedala: „Vraj za lepšiu budúcnosť pre vnúčatá a pravnúčatá.“

Katalánska kríza sa prehĺbila najmä po tom, ako španielsky ústavný súd odsúdil deviatich lídrov hnutia za nezávislosť obvinených v súvislosti s organizáciou referenda o samostatnosti v októbri 2017.

Tým sa to však nekončí. Španielske

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Nezávislosť Katalánska

Svet

Teraz najčítanejšie