Denník N

Strelec z Charlestonu bol rasista, po čine sa spustila diskusia aj o vlajke Konfederácie

Roof s vlajkou Konfederácie. Foto - TASR/AP
Roof s vlajkou Konfederácie. Foto – TASR/AP

Motív 21-ročný beloch z Južnej Karolíny, ktorý minulý týždeň zavraždil deväť ľudí v kostole Africkej metodistickej cirkvi, na svojom blogu napísal: Negri sú sprostí a násilní.

Odpoveď na to, či bol čin Dylanna Roofa výsledkom dlhodobého plánovania, alebo išlo skôr o psychický skrat, je o niečo jasnejšia. Jeho účet na Facebooku aj osobný blog, ktorého je s vysokou pravdepodobnosťou autorom, prekypujú rasistickými teóriami a symbolmi. V jednej vete si napríklad vášnivo želá, aby mal „každý biely človek predka, ktorý vlastnil otroka“.

Samotný názov blogu Last Rhodesia odkazuje na bývalú Rodéziu na území dnešného Zimbabwe, bývalú britskú kolóniu. Na fotkách zo sociálnych sietí nosí vestu s nášivkou vlajky Južnej Afriky z čias apartheidu, páli americkú zástavu a na viacerých je aj kontroverzná vlajka americkej Konfederácie, ktorá symbolizuje južanské otrokárske štáty z čias občianskej vojny.

Postoj krajnej pravice

Vlna solidarity a odsúdenie rasisticky motivovaného činu má rôzne podoby, jednou z nich je práve aj debata o vlajke Konfederácie.

Miestny parlament bude rokovať o odstránení konfederačnej vlajky z juhokarolínskej Snemovne reprezentantov, obchodné siete Wal-Mart a Sears odstránia tento symbol z obalov svojich výrobkov.

Streľbu v Charlestone odsúdil právnik Kirk Lyons, ktorý v minulosti obhajoval členov Ku Klux Klanu. Pre Guardian povedal, že ako kresťan považuje členov afroamerických cirkví za spriatelených kolegov a posledných ľudí, ktorým by sa malo ubližovať.

Roof však v texte spomína, ako by si prial silnejšiu prítomnosť takzvaných „bielych rytierov“ KKK vo svojom meste.

Znepokojenie nad streľbou v kostole vyjadrili aj iné skupiny krajnej pravice, ktoré sa obávajú, že súčasná americká vláda obmedzí vlastníctvo strelných zbraní.

Čo je väčší problém: zbrane alebo drogy?

Americký prezident Barack Obama po tragédii v príhovore z Bieleho domu povedal, že nevinní ľudia zomreli aj preto, lebo niekto, kto chcel spôsobiť ich utrpenie, sa bez problémov dostal k zbrani.

Dodal, že tento typ násilia sa v iných rozvinutých krajinách nestáva často. Na druhej strane pre Ricka Perryho, republikánskeho kandidáta na prezidenta z Texasu, išlo skôr o „náhodu“ a za väčší problém považuje drogy.

Po útokoch v Aurore, Newtone a na škole Virginia Tech ide o ďaľší prípad použitia strelnej zbrane na nevinných ľudí. Podľa údajov FBI sa od roku 2006 v Amerike odohralo viac ako 200 prípadov masového vraždenia.

Približne jedna štvrtina strelcov spácha samovraždu priamo na mieste.

Ani Dylann Roof neplánoval z kostola odísť živý. Svedkovia tvrdia, že sa pokúšal odstreliť v čase, keď bol už zásobník prázdny.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Svet

Teraz najčítanejšie