Denník N

Kotleba nie je silný tam, kde je veľa Rómov (+ grafy a mapy)

Na prvý pohľad sa to zdá byť jednoduché a logické. Kotleba s jeho protirómskou rétorikou môže osloviť voličov práve v obciach, kde žijú aj Rómovia. Dáta aj výskum však ukazujú, že to tak až na výnimky nie je.

V Nálepkove na východnom Slovensku tvoria Rómovia 60 % obyvateľov obce. Voliť v posledných prezidentských voľbách prišlo približne 20 % obyvateľov. Kotleba jednoznačne vyhral.

V Cigeľke na severovýchode prišla k posledným parlamentným voľbám tiež asi len pätina voličov. Kotlebova ĽSNS tam získala výrazne nadpriemerný volebný výsledok – 46 %. V obci žije 79 % Rómov, ostatní sú zväčša Rusíni.

Na druhej strane, za Košicami – v Rankovciach – je 83 % obyvateľov Rómov a Kotleba tam v posledných prezidentských voľbách získal len podpriemerný výsledok: 8 %. Kotlebovcom sa tam nedarilo ani v parlamentných voľbách. Získali iba 4 %.

Ako to vlastne je s popularitou Kotlebu v oblastiach s rómskymi komunitami? A čo Štefan Harabin? A ako vlastne volia tieto oblasti? Nové vydanie Atlasu rómskych komunít nám umožnilo hľadať aj na podrobné otázky presnejšie odpovede.

Rómovia, majorita a podpora extrémistov

Názor, že za rastúcou podporou kotlebovcov sú zlé skúsenosti väčšinového obyvateľstva s Rómami, patrí k základným interpretáciám vzostupu tejto strany.

Vychádza z Kotlebovej otvorenej protirómskej rétoriky a predstavy, že život v susedstve s Rómami musí byť frustrujúci.

V tom prípade by malo platiť, že čím viac Rómov v obci žije, tým viac obyvateľov lokality je frustrovaných a tým silnejšia je podpora Kotlebu v majorite; o to viac by to malo platiť, ak predpokladáme, že Rómovia voliť nechodia.

V skutočnosti je to výrazne inak.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kotlebovci - ĽSNS

Marian Kotleba

Prezidentské voľby 2019

Štefan Harabin

Voľby 2016

Slovensko

Teraz najčítanejšie