Denník N

Chcel hrať na gitaru, tak zapol počítač. Ako internet pomáha deťom pri učení

Internet predstavuje pre deti obrovský potenciál. Naučiť sa môžu cudzie jazyky, programovať aj hrať na hudobný nástroj.

Príde zo školy, otvorí si počítač a na YouTube nájde video pesničky, ktorá sa mu páči, ktorá sa mu páči. Potom si vyhľadá jej akordy a začne trénovať. Takto sa 12-ročný Marco učí hrať na gitare nové skladby. Celé to začalo keď mal 7 rokov. Od rodičov si na narodeniny vypýtal gitaru a začal chodiť na lekcie. Už vtedy sa popri nich učil aj z videí na internete. „Po čase sa mi už nechcelo chodiť na lekcie. Základy som už vedel a chcel som hrať to, čo ma baví. Teraz si vždy sám nájdem, čo sa mi páči a nacvičím si to,“ vysvetľuje Marco Di Candido.

Aktuálne je siedmak na francúzsko-slovenskej základnej škole v bratislavskej Petržalke. Najradšej hrá francúzsky pop, jeho obľúbená pesnička je On Ira od Zaz.

Na začiatku bolo pre Marca najťažšie naučiť sa správne vybrnkávať jednotlivé akordy. „Keď som dal prsty zle, tak to tak zazvonilo. Cvičil som to aj s videami a potom mi to už išlo,“ spomína na svoje začiatky s gitarou v ruke.

Z videí na internete sa Marco okrem hry na gitaru učí aj strihať videá, ktoré si sám natočí. Keď vyrastie, rád by pracoval vo filmovom priemysle alebo ako vedec so zameraním na vesmír.

Ani nevedia, že sa učia

Marco je príkladom toho, že deti majú zväčša počas dospievania množstvo rôznych záujmov. Najjednoduchším spôsobom ako sa dostanú k informáciám o tom, čo ich aktuálne baví je práve internet. Ak ho používajú bezpečne, predstavuje pre nich nástroj pre doplnenie svojho vzdelania.

Už malé deti sa môžu vďaka internetu učiť písmená, rozumieť hodinám či stiahnuť si maľovanky. Internet vie veľmi dobre poslúžiť deťom pri učení sa cudzích jazykov. Napríklad webová stránka LearnEnglish Kids zastrešovaná British Council pomáha deťom vo veku 5 až 12 rokov učiť sa po anglicky zábavnou formou. Zadarmo sú tu k dispozícii rôzne online hry, cvičenia či videá a pesničky. Mnohé príbehy sú vtipné a deti si často ani neuvedomujú, že sa učia.

Programovanie aj logopedický tréning

Samostatnou kapitolou vzdelávania na internete sú online kurzy. Už 4-ročné deti sa vďaka nim vedia naučiť doma napríklad základy programovania, a to opäť hravou formou – či už programovaním robotickej hračky alebo vlastnej hry.
Internet vie deťom pomôcť aj v prípadoch, keď majú nejaký problém – napríklad rečovú chybu. Existujú webové stránky, ktoré poskytujú obrazové a didaktické pomôcky pre domáci logopedický tréning či hry, pri ktorých si deti ani neuvedomujú, že sa učia správnu výslovnosť. „Na internete je všetko, čo chcem alebo potrebujem,“ uzatvára možnosti online sveta Marco.

Myslia na deti z pestúnskych rodín

Nie všetky deti majú to šťastie a vyrastajú v rodine s biologickými rodičmi. Prispieť k tomu, aby deti z pestúnskych rodín mali rovnakú príležitosť na vzdelanie môžete aj vy – darovaním nespotrebovaných dát. Neprichádzate pritom o nič, darujete iba dáta, ktoré ste nestihli využiť. Tie potom spoločnosť Orange premení na balík služieb, ktorými obdaruje vybrané pestúnske rodiny.

 Ako to funguje

Je to veľmi jednoduché. Stačí poslať bezplatnú SMS v tvare „DARUJEM“ na číslo 100.

Za každých 7 200 GB darovaných dát od zákazníkov obdaruje Orange jednu rodinu.

Dokopy bude obdarovaných 100 pestúnskych rodín.

K darovaným dátam pridá Orange balík služieb Love, potrebné zariadenia a kurz bezpečného používania internetu.

Viac informácií nájdete na www.orange.sk/darujem

Slovensko

Teraz najčítanejšie