Denník N

Skúmal, ako slovenské médiá píšu o migrácii: Keď sa povie migrant, ľudia si predstavia loď plnú černochov

Peter Ivanič. Foto – Andrea Chlebcová Hečková
Peter Ivanič. Foto – Andrea Chlebcová Hečková

Médiá u nás boli pri písaní o migrácii zodpovednejšie a bulvár jemnejší, dezinformácie sa nedostali do mainstreamu, hovorí Peter Ivanič, ktorý mal na starosti výskum zameraný na to, ako slovenské médiá pokrývajú tému migrácie.

V rozhovore hovorí:

  • že slovenský bulvár nie je taký ostrý ako český,
  • ako sa dá negatívne rámcovať migrácia,
  • ako sa mení význam slov utečenec či migrant,
  • prečo do výskumu nezaradili konšpiračné médiá.

Zaoberali ste sa tým, ako slovenské médiá (okrem bulváru a konšpirátorov) pokrývajú tému migrácie. Vychádzali ste z analýzy správ a článkov, ale aj rozhovorov s novinármi a porovnávali ste to s Českom a Estónskom. Čo ste zistili?

Zistili sme, že slovenské médiá reflektujú migráciu rôznorodejšie ako zvyšné štáty, ktoré boli zahrnuté do výskumu. V slovenských médiách nedominuje pohľad na migráciu iba cez krízu v roku 2015 a cez ľudí, ktorí do Európy prichádzajú z Blízkeho východu a z Afriky. Veľký priestor sa v našich médiách venuje aj pracovnej migrácii.

Čím to je?

Súvisí to s ďalším poznatkom, podľa ktorého sa slovenskí novinári s témou migrácie stretávali už pred rokom 2015. To bol rozdiel v porovnaní s Estónskom a Českom. U nás to bolo spojené hlavne s pracovnou migráciou, keďže Slováci v minulosti vo veľkých počtoch odchádzali za prácou. V podstate každý z nás má v rodine niekoho, kto je vo Veľkej Británii, Rakúsku a podobne.

Zároveň u nás novinári veľmi často zdôrazňovali spoločenskú zodpovednosť médií a to, že by nechceli šíriť dezinformácie a hoaxy. Aj v prípade, že o nich hovorí politik, nevidia dôvod na to, aby sa stali nástrojom jeho politiky. Možno by na to reagovali komentárom, konfrontovali ich, ale nepostavili by na tom spravodajský článok.

Nastal nejaký zlom v tom, ako slovenské médiá informovali o migrácii okolo roku 2015, teda v čase, keď bol počet migrantov prichádzajúcich do Európy na vrchole?

Vtedy to všetci začali vnímať omnoho významnejšie, verejnosť aj novinári. Tá téma sa dostala do centra pozornosti, ale väčšina z novinárov, s ktorými sme sa rozprávali, sa ňou zaoberala už predtým. Vedeli, že sa niečo deje na Lampeduse, v Grécku či Taliansku a aj to čiastočne pokrývali. Zlom bol v tom, že verejnosť sa o to začala zaujímať výraznejšie.

Aký je základný rozdiel v tom, ako bola téma pokrývaná u nás a v Česku?

Na Slovensku sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Médiá

Migrácia

Rozhovory

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie