Denník N

Tridsať rokov od masakry v Montreale: Ste banda feministiek, zakričal a začal strieľať po ženách

Pamätník obetí montrealského vraždenia. Foto - Wikimedia
Pamätník obetí montrealského vraždenia. Foto – Wikimedia

Marc Lépine uveril, že ženy sú preňho hrozbou. Jeho presvedčenie časom nadobudlo obludné rozmery.

Celé to trvalo asi dvadsať minút. Na konci bolo štrnásť mŕtvych mladých žien vo veku 21 až 31 rokov. Bola medzi nimi manželka odborára z poľskej Solidarity, ktorá len pred dvomi rokmi ušla do Kanady, aby začala nový život. Obeťami boli dcéry prominentných montrealských dynastií aj mladé ženy z vidieka pochádzajúce z veľkých sociálne slabších rodín. Šéf oddelenia pre styk s verejnosťou montrealskej polície, ktorý sa snažil novinárom poskytnúť čo najviac informácií, vtedy ešte netušil, že pri streleckom útoku Marca Lépina zomrela aj jeho dcéra. Na montrealskej Vysokej škole polytechnickej pracovala v administratíve. Lépinovi sa pri streľbe na ňu zasekla zbraň, vraždenie dokončil nožom. Potom spáchal samovraždu.

Mladé ženy zomreli len preto, že Lépine bol mizogýn a osobitne nenávidel úspešné ženy. Na polytechnike strieľal, lebo si myslel, že ženy nemajú čo študovať inžinierstvo, pretože berú mužom ich „tradičnú“ prácu. V tom čase tvorili ženy 20 percent študentstva na polytechnike. Drvivá väčšina z nich na rozdiel od spolužiakov zväčša skončila pri bakalárskom stupni štúdia, takže sa dalo predpokladať, že budú pracovať maximálne tak na stredných pozíciách v menších firmách. O žiadnom reálnom ohrození sa nedalo hovoriť, v Lépinovej hlave však malo obludné rozmery. On sám chcel študovať inžinierstvo, ale neprijali ho, lebo mu chýbali dva povinné kredity.

6. decembra 1989 sa vybral do budovy polytechniky, vtrhol do prednáškovej miestnosti, rozdelil jej osadenstvo na mužov a ženy, mužov poslal preč a s vysvetlením, že bojuje proti feminizmu, zastrelil šesť študentiek. Keď sa mu jedna z nich pred smrťou snažila oponovať, že ony nie sú žiadne feministky a že určite nepochodujú na uliciach za ich myšlienky, skríkol, že všetky sú jedna banda. Ďalšie ženy zabil v menze, na chodbách a v učebni. 14 ľudí zranil – 12 žien a dvoch mužov.

Veľa sa nezmenilo

V jeho saku sa našiel

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie