Denník N

Strážca pamäti: Kto by chcel žiť v štáte, kde sa nebude stíhať vražda?

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Krátko po oslavách 30. výročia Nežnej revolúcie obvinili v Českej republike trojicu komunistických funkcionárov Miloša Jakeša, Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara. Ich obvinenie súvisí s vraždami nevinných ľudí utekajúcich za slobodou na hraniciach „železnej opony“. K tomu, aby sa tak stalo, prispel aj Ľubomír Morbacher.

Skôr ako začal odpovedať na otázky, vysvetlil, že v tomto prípade nejde o to vláčiť starých mužov po súdoch, ale ide o stovky mŕtvych obetí a elementárnu spravodlivosť voči nim. „Pri spravodlivosti nejde o pomstu. Keď sa zlo nepomenuje, poprie sa a nepotrestá sa, tak sa tu objaví v plnej sile opäť,“ povedal na na úvod.

Prečo prišlo obvinenie tejto trojice až teraz? 

Pretože existuje personálna kontinuita v justícii, na prokuratúre aj v polícii. Posudzovanie týchto skutkov bolo vnímané ako posudzovanie istých excesov a nie ako posudzovanie celej „železnej opony“ v zmysle, že ju musel niekto vybudovať, udržiavať a vynucovať. Pri takomto pohľade by to totiž zodpovedalo zločinom proti ľudskosti. Tak to vnímajú medzinárodní právni experti. Pre našu justíciu to však bolo neprijateľné.

Čo tomu novému obvineniu predchádzalo? 

Najmä to, že sme museli zhromaždiť veľmi veľa archívnych dokumentov, ktoré podrobne popisovali incidenty Pohraničnej stráže. Tie sme museli konfrontovať s inými dokumentmi. Postupovali sme hierarchiou až po tých najvyšších predstaviteľov komunistickej strany. Museli sme však prísť aj s novými dôkazmi, teda aj s materiálmi, ktoré sa podrobnejšie zaoberajú činnosťou Predsedníctva Ústredného výboru komunistickej strany. To bol totiž ten hlavný mocensko-politický orgán štátu.

Neprichádza toto obvinenie už neskoro? 

Nemôže to byť neskoro. Ak nepotrestáte zločiny, tak právne vedomie občanov bude stáť na vratkých nohách. Vnímanie spravodlivosti bude zlé a nakoniec to deštruuje celý právny štát. Páchatelia by mali byť postavení pred súd a je už potom úlohou sudcov, aké im uložia tresty. Ide o spravodlivosť, a nie pomstu.

Prečo sú obvinení práve Jakeš, Štrougal a Vajnar? V čom spočíva ich hlavná zodpovednosť? 

Vajnar bol minister vnútra a spadala pod neho aj Pohraničná

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Slovensko

Teraz najčítanejšie