Denník N

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ: O vplyve katolíckej cirkvi a jej dávneho zákazu incestu na súčasnú prosperitu národov

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Prečo sú niektoré štáty bohatšie ako iné? Príčin je mnoho, ale napríklad dnes spoľahlivo vieme, že silné nezávislé inštitúcie a právny štát sú podstatnou zložkou prosperity. To však súvisí s kvalitou „sociálneho kapitálu“, ktorý v podstate vyjadruje našu schopnosť dôverovať cudzím ľuďom (teda aj nezávislým inštitúciám). A tento sociálny kapitál je vo svete najsilnejší v krajinách, ktoré sú historicky ukotvené v katolicizme.

Týždenník The Economist sa venuje štúdii dvoch akademikov (Jonathan Schulz a Joseph Henrich), ktorí skúmali vplyv katolicizmu na štruktúru rodiny, a pri tomto výskume dospeli k záveru, že práve katolícka cirkev mala významný vplyv na vytváranie spoločenstiev so silným sociálnym kapitálom.

Sociálny kapitál je merateľný dôverou, ktorú ľudia pociťujú voči cudzím ľuďom, dá sa porovnať napríklad podľa toho, koľko krvi v jednotlivých štátoch ľudia darujú alebo aká je pravdepodobnosť, že niekto vráti majiteľovi jeho stratenú peňaženku. Alebo sa dá posúdiť aj podľa toho, nakoľko je niekto ochotný svedčiť aj proti svojmu priateľovi, ak sa ten dopustil zločinu.

Korene nášho správania sa sú oveľa hlbšie, než si myslíme,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ

Martin M. Šimečka každý pracovný deň vyberá zaujímavý text zo svetových médií a vysvetľuje, čo je na ňom fascinujúce.

Komentáre

Teraz najčítanejšie