Denník N

Olympiáda bude bez Putina. Rusko na štyri roky vylúčili zo svetového športu

AP Photo/Pavel Golovkin, file
AP Photo/Pavel Golovkin, file

Súčasťou trestu je zákaz účasti ruských štátnych predstaviteľov na celosvetových podujatiach.

Rusko na štyri roky vylúčili z medzinárodného športu. Jednomyseľne sa na tom zhodol Výkonný výbor Svetovej antidopingovej agentúry (WADA). Znamená to, že Rusko ako krajina sa nezúčastní na najbližších dvoch olympijských hrách v Tokiu 2020 a Pekingu 2022.

Dôvodom sú rozsiahle manipulácie s dopingovými vzorkami a falšovanie informácií v moskovskom antidopingovom laboratóriu, na ktoré prišla Kontrolná komisia WADA.

Ruskí športovci však budú môcť štartovať na veľkých svetových podujatiach pod neutrálnou vlajkou, podobne ako na vlaňajšej zimnej olympiáde v Pjongčangu.

WADA vlani v septembri po troch rokoch zrušila predchádzajúcu suspendáciu Ruska za štátom riadený doping. Po obnovenom vyšetrovaní sa však rozhodla trest obnoviť.

Rusko sa proti trestu môže počas najbližších 21 dní odvolať na Športový arbitrážny súd v Lausanne.

Otázky a odpovede

Ako reagujú Rusi?

Krátko po tom, ako kontrolná komisia publikovala svoju správu, sa k obvineniam vyjadril ruský minister zahraničia Sergej Lavrov, ktorý ich podľa agentúry AP označil za ďalšiu snahu Západu o vyradenie Ruska.

„Sú to tí, ktorí chcú Rusko dostať do defenzívy tým, že nás obviňujú takmer zo všetkého v každej oblasti medzinárodného života – konflikty, ekonomika, energetika, plynovody či predaj zbraní,“ uviedol Lavrov.

Šéf ruského antidopingu Jurij Ganus však neskrýval, že Rusko má veľké problémy s dopingom a k manipuláciám vzoriek skutočne dochádzalo. Podľa BBC potvrdil, že v antidopingovej databáze niekto vymazal či upravil tisíce údajov. Ganus je dlhodobým kritikom pomerov v ruskom športe. Ako jedna z mála ruských autorít otvorene hovorí o pokračovaní dopingovej krízy.

„Nemyslím si, že musíme hľadať vinníkov v iných krajinách a hovoriť, že zdrojom zla je Západ či Východ, či ktokoľvek iný. To je nonsens. Hlavným problémom je kultúra vnútri nášho športu,“ povedal pre agentúru Reuters.

O čo presne ide v novom ruskom dopingovom prípade?

Kým pri predchádzajúcom treste išlo o samotné podvádzanie, napríklad aj priamo v dejisku zimnej olympiády v Soči 2014, teraz ide

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Šport a pohyb, Svet

Teraz najčítanejšie