Denník N

Má ročné dieťa a pochádza z dúhovej rodiny. Fínsko má najmladšiu premiérku v dejinách

Sanna Marinová. Foto - TASR/AP
Sanna Marinová. Foto – TASR/AP

Vychovala ju sama mama, ktorá si neskôr našla partnerku. Sanna Marinová je však prvá v rodine, ktorá skončila strednú aj vysokú školu. Teraz je aj fínskou premiérkou, ktorá svojím vekom všetkých predbehla.

Má 34 rokov, ročné dieťa a v mnohých krajinách by ju posielali ku sporáku a k plienkam. Sanna Marinová však povedie fínsku vládu ako najmladšia premiérka v histórii krajiny.

Je o dva roky mladšia ako Esko Aho, ktorý sa stal fínskym premiérom v roku 1990, keď mal 36 rokov.

Marinovú zvolili za novú predsedkyňu vládnych sociálnych demokratov po tom, čo pre štrajk poštárov odstúpil premiér Antti Rinne. Urobil tak len polroka po voľbách po oznámení plánu znižovania miezd pre 700 poštových úradníkov.

Na čele strany aj vlády ho následne nahradila dovtedajšia ministerka dopravy a komunikácií Marinová, ktorá viedla stranu aj minulú zimu v čase Rinneho choroby.

Po zložení prísahy v parlamente sa Marinová vo svojich 34 rokoch stane najmladšou premiérkou krajiny a zároveň najmladšou súčasnou predsedkyňou vlády nielen v EÚ, ale aj na celom svete. O rok starší je od nej ukrajinský premiér Oleksij Hončaruk, o päť rokov viac má novozélandská premiérka Jacinda Ardernová.

Ženu na čele vlády majú aj ďalšie severské krajiny – Nórsko, Dánsko a Island, európske štáty – Rakúsko, Belgicko a Srbsko a premiérku majú tiež na Novom Zélande, v Barbadose, Bangladéši či Namíbii.

Dieťa dúhovej rodiny

Marinová je v rovnakom veku, ako bol český premiér Stanislav Gross, ktorý viedol českú vládu na prelome rokov 2004 a 2005 a bol vtedy najmladším premiérom krajín EÚ. Sanna Marinová je takisto podľa denníka Guardian momentálne jediným mileniálom na čele európskeho štátu.

Tento titul si držal bývalý rakúsky kancelár Sebastian Kurz, ktorý však v máji opustil svoj post. Premiérom sa stal ako 31-ročný, teraz po voľbách vyjednáva o volebnej koalícii.

Sanna Marinová, ktorá je po Mari Kiviniemiovej a Anneli Jäätteenmäkiovej treťou ženou na čele fínskej vlády, sa narodila v roku 1986 a vychovali ju dve ženy – partnerky. Sama o sebe hovorí, že je dieťaťom dúhovej rodiny.

Pre fínske médiá priznala, že sa v detstve stretla s diskrimináciou, pretože

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie