Slováci po prvý raz získali „vesmírneho Oscara“, povrchové zmeny merajú s milimetrovou presnosťou

Výnimočnosť technológie spočíva v tom, že dokáže monitorovať celé mestá. Pozemné merania nedokážu v takejto hustote simultánne pokryť celé mestá a regióny každých šesť dní s vysokou citlivosťou na milimetrové zmeny, vraví Matúš Bakoň z ocenenej firmy.
Spoločnosť insar.sk ocenili za systém remotIO-X, ktorý využíva družice na presný monitoring aj milimetrových pohybov stavebných objektov na Zemi.
Systémom možno sledovať banskú činnosť, zásobníky plynov, mosty, diaľnice, priehrady, vodohospodárske stavby, kultúrne pamiatky, ale aj zosuvy a svahové deformácie.
Firmu insar.sk založili absolventi Slovenskej technickej univerzity v roku 2015. Konateľ Matúš Bakoň v súčasnosti pôsobí na Prešovskej univerzite v Prešove, kde vyučuje environmentálny manažment a zaoberá sa aj družicovými systémami.
Monitorujú celé regióny s milimetrovou citlivosťou
Radar je pripevnený na družici Sentinel-1 vypustenej v roku 2014. Družica obieha okolo Zeme vo výške zhruba 700 kilometrov nad povrchom a jeden obeh jej trvá 100 minút.
Tú istú oblasť Zeme sníma každých šesť až jedenásť dní. Zariadenie vysiela žiarenie s istou vlnovou dĺžkou a po odraze od zemského povrchu dokáže vypočítať vzdialenosť objektu na Zemi k družici.
„Výnimočnosť technológie spočíva v tom, že dokáže