Denník N

Hlupáci, plagiátor a rešeto

Autor je podpredseda strany Spolu

Ako asi viete, minulý štvrtok vo večerných hodinách poslanci prevažne z vládnej koalície schválili zákon, podľa ktorého na minimálny dôchodok postačí platiť odvody vo výške jedného eura ročne. Pripomeniem, že výška minimálneho dôchodku závisí od „odpracovaných“ rokov, po novom za 30 rokov to bude 334 eur a napríklad za 45 rokov to bude 410 eur.

Ďalšia rana dôchodkom

Poslanci vládnej koalície schváleným zákonom zrušili podmienku takzvaných kvalifikovaných rokov. Podľa nej sa na získanie minimálneho dôchodku započítavali len roky s osobným mzdovým bodom najmenej 0,241. Inými slovami, zrušili podmienku, aby sa započítavali len roky s mesačným príjmom najmenej vo výške 24,1 percenta priemernej mzdy. A to nielen do minulosti, ale aj do budúcnosti.

Ak budúca vláda urýchlene nevykoná nápravu, na získanie minimálneho dôchodku postačí zaplatiť odvody napríklad vo výške jedného eura ročne. Spôsobí to výpadky príjmov Sociálnej poisťovne, ale i zdravotných poisťovní vo výške rádovo desiatok miliónov eur ročne.

Symbolické odvody začnú platiť konatelia a spoločníci vo firmách. Ešte väčšia časť zamestnancov ako doteraz bude prinútená prejsť na špekulatívne nízke úväzky. Po zastropovaní dôchodkového veku tak dôchodkový systém na Slovensku dostane ďalšiu veľkú ranu, pod ktorú sa tentoraz podpíše šéf SNS Andrej Danko.

Navrhli sme opravu

S Mirom Beblavým a Simonou Petrík sme sa dohodli, že to nenecháme len tak, a pripravili sme pozmeňujúci návrh. Navrhli sme, aby sa v budúcnosti na získanie minimálneho dôchodku započítavali len roky s osobným mzdovým bodom najmenej 0,4. Teda len roky s mesačným príjmom, respektíve vymeriavacím základom najmenej vo výške 40 percent priemernej mzdy.

Túto podmienku by bez problémov splnili zamestnanci zarábajúci minimálnu mzdu, živnostníci a ďalšie SZČO s minimálnym základom alebo poistenci štátu – rodičia na materských a rodičovských dovolenkách, rodičia opatrujúci postihnuté deti alebo osobní asistenti ZŤP osôb. Na získanie minimálneho dôchodku by však určite nestačilo platiť jednoeurové odvody a špekulanti by došpekulovali.

Požadovaný osobný mzdový bod sme navrhli vyšší, ako bol v pôvodnom zákone, pretože došlo k zásadnému zvýšeniu minimálnych dôchodkov. Nech v zákone zostane ako-tak primeraný princíp zásluhovosti.

Čo nasledovalo? Keby to nebolo tragické, bola by to vcelku veselá príhoda.

Plagiátor v akcii

V stredu 4. decembra večer, po skončení prvého čítania v parlamente, som sa s odborníkmi z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny dohodol, že podporia náš pozmeňujúci návrh – malú zmenu, a to, že od roku 2020 sa bude pre nárok na minimálny dôchodok brať do úvahy rok, v ktorom občan dosiahne osobný mzdový bod najmenej 0,241. Čiže sa vlastne vráti pôvodná podmienka, ktorú v roku 2015 zaviedol minister Richter.

Čo je podstatné, ani podľa tohto kompromisného návrhu by odvody vo výške jedného eura rozhodne na minimálny dôchodok nestačili a špekulantom by sa zúžil priestor.

Vo štvrtok 5. decembra ráno bol pripravený dohodnutý návrh. Predbežná dohoda bola taká, že pod návrhom bude podpísaná predsedníčka sociálneho výboru Alena Zvarová Bašistová (SNS) a ja. Pozmeňujúci návrh som mal v pléne predniesť ja.

Keď sa o tom dozvedel Andrej Danko, žiadal, aby som bol ako autor z návrhu vyškrtnutý. Chcel, aby autorstvo návrhu bolo priznané len Alene Zvarovej Bašistovej a aby ho v pléne predniesla ona. Ku cti jej slúži, že s tým nesúhlasila. Z kompromisného spoločného návrhu tak nebolo nič. Dankov pokus o ďalší plagiát sa nevydaril.

V rozprave vo štvrtok 5. decembra pred obedom som preto predniesol náš pôvodný návrh. Chýbalo mu sedem hlasov, aby prešiel. Nepodporili ho okrem Smeru a SNS ani Kotlebovci. Áno, zapamätajme si všetci, že špekulantov pri priznávaní dôchodkov podporili poslanci „nového“ Smeru, Danko a Kotlebovci.

Hrdina a hlupáci

Spokojný Andrej Danko po schválení „jeho“ verzie novely, ktorou ničí dôchodkový a odvodový systém na Slovensku, zvolal tlačovku. Na nej nás s Mirom Beblavým označil za hlupákov.

A tak my sme hlupáci, Danko je hrdina a dôchodkový systém na Slovensku je deravý ako rešeto.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Politici píšu

Komentáre

Teraz najčítanejšie