Denník N

Na začiatku vznikol veľký mrak. Výbuch sopky na Novom Zélande zaskočil turistov, ktorí tam nemali byť

Na leteckej snímke je malý ostrov White Island na Novom Zélande po výbuchu sopky 9. decembra 2019. Foto - TASR/AP
Na leteckej snímke je malý ostrov White Island na Novom Zélande po výbuchu sopky 9. decembra 2019. Foto – TASR/AP

Výbuch sopky White Island na novozélandskom ostrove s rovnomenným názvom si vyžiadal už šesť obetí. Minimálne dvadsať ľudí je zranených. 

White Island alebo Whakaari sa nachádza asi päťdesiat kilometrov od pobrežia Severného ostrova Nového Zélandu. Nie je obývaný a vlastní ho súkromník, no vďaka spoločnosti White Island Tours sa sem dostane ročne asi desaťtisíc ľudí.

Turisti si na lodi prichádzajú obzrieť najmä andezitový stratovulkán.

Jedným z nich bol v pondelok Michael Schade. „Robili sme fotky, kamerovali sme si to. Až potom sme si uvedomili, čo sa vlastne stalo,“ povedal podľa denníka Guardian.

Ešte pred dvadsiatimi minútami sa prechádzal po kráteri, teraz s hrôzou sledoval, ako najaktívnejšia sopka na Novom Zélande vybuchla. „Na začiatku sme to nevedeli odhadnúť, dym sme totiž videli už predtým. Zrazu však vznikol veľký mrak.“

Kapitán Schadovej lode si uvedomil, čo sa stalo, a tak sa chcel od sopky čo najrýchlejšie vzdialiť. No následne dym pominul a posádka zbadala ďalšiu turistickú výpravu, ktorá sa nachádzala priamo pod vulkánom. Schadova loď sa okamžite vrátila.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie