Kauza Tipos – návod na ošklbanie štátu a ochudobnenie nás všetkých

Ak sa vám zdá tento prípad zložitý a neprehľadný, tak máte pravdu. V chaose a mútnych vodách sa vedia niektoré subjekty veľmi dobre pohybovať a vyťažiť pre seba prospech, ktorý by im ináč nepatril.
Autor je právnik
Korene kauzy Tipos siahajú ešte do minulého storočia. Jej aktuálnosť pripomenula zverejnená nahrávka rozhovoru Jána Počiatka a Dobroslava Trnku. O čo tu išlo? Navonok o právny spor medzi dvoma štátnymi lotériami, v skutočnosti o ukážku a recept, ako sa dá bezprácne, hoci s rizikom, prísť k veľkým peniazom.
Začiatok sporu
7. januára 2000 podala Športka žalobu na Tipos. Česku po rozdelení zostala Športka a na Slovensku sa vytvorila nová lotériová spoločnosť Tipos. Žalovaný (Tipos) bez súhlasu žalobcu (Športka) používal know-how vzťahujúce sa na prevádzkovanie číselných lotérií a hier patriace žalobcovi. Rovnako podľa žalobcu bez právneho dôvodu užíval označenia zhodné s ochrannými známkami zapísanými pre žalobcu. Konanie žalovaného považoval žalobca za nekalosúťažné, v rozpore s dobrými mravmi hospodárskej súťaže.
Športka sa domáhala uloženia povinnosti Tiposu zdržať sa prevádzkovania číselných lotérií pod označeniami Športka, Šanca a Mates a využívania know-how žalobcu v súvislosti s prevádzkovaním číselných lotérií a stávkových hier. Žiadali aj náhradu škody a bezdôvodného obohatenia.
Keďže išlo o nekalosúťažný spor, Tipos požiadal o vypracovanie právnej analýzy Petra Hajna, najrenomovanejšieho českého odborníka v tejto oblasti. Profesor dospel k záveru, že v tomto prípade jednoznačne absentuje súťažný vzťah ako základný predpoklad úspešnej žaloby. Ďalej vyjadril presvedčenie, že prostredníctvom práva proti nekalej súťaži nemá byť „doháňaná“ ochrana tých záujmov, ktoré si Športka mohla a mala zaistiť v rámci zmluvných vzťahov. Po takejto analýze sa Tipos mohol cítiť víťazom v spore. Mohol, ale… ale na Slovensku je to inak.
Súdy sa zaobišli aj bez profesora
Krajský súd v Bratislave a ani Najvyšší súd sa predloženou analýzou vôbec nezaoberali. Najvyšší súd po ôsmich rokoch