Denník N

Prežila som v zdraví a radosti pubertu, tehotenstvo, pôrod. A potom prišlo klimaktérium

Ilulstračné foto - Flickr.com
Ilulstračné foto – Flickr.com

Tri ženy si niekoľko mesiacov zapisovali, ako prežívajú klimaktérium, len aby sprostredkovali svoje pocity a skúsenosti ostatným ženám a mužom.

Moja dlhoročná priateľka mi kedysi na jar napísala, ako sa teší, že sa konečne v našom denníku viac píše o ženách a ich životoch. „Len jedno mi prekáža – všade samé tehotenstvá, pôrody, uspávanie, škôlkari, manželské krízy. Málo sa píše o ženách v prechode, o tom, čo to obnáša. Lebo, poviem ti, toto je najhoršia etapa môjho života. Bez srandy.“

Tak som Evu (meno je zmenené, ako aj ostatné v tomto texte) poprosila, aby si skúsila zapisovať, aké je to byť ženou, matkou, manželkou, milenkou, dcérou počas klimaktéria. Ona súhlasila s tým, že by sme mohli osloviť aj nejaké iné ženy, možno bude ich skúsenosť iná. Napokon sa dali nahovoriť ešte dve.

Viac ako polroka si teda učiteľka na umeleckej škole Eva (47), právnička Žaneta (49) a kozmetička Andrea (52) značili to, čo ich trápi, teší a s čím sa boria.

Klimaktérium alebo prechod je aj niekoľko rokov trvajúce obdobie, keď vyhasínajú funkcie vaječníkov až k úplnej strate menštruácie, teda menopauze. Za znak, že žena skutočne dosiahla menopauzu, sa považuje to, že posledných 12 mesiacov nemala mesačné krvácanie.

V západnom svete menopauza nastáva okolo 51. roku života, existujú však aj pomerne signifikantné výkyvy oboma smermi. Všeobecne však platí, že pár rokov po štyridsiatke ženy začínajú pozorovať zmeny spájané s prechodom.

Fyzické príznaky

Andrea má z celej trojice najviac skúseností, lebo už dosiahla menopauzu. „Prvé príznaky prechodu sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie