Denník N

Saudská Arábia ma prvú trénerku boxu, šport tam začína byť konečne aj pre ženy

Raša al-Chamis búra všetky stereotypy. Verí v rodovú rovnosť, stala sa prvou certifikovanou trénerkou boxu v Saudskej Arábii a má veľké plány do budúcnosti. 

Saudsko-arabský korunný princ Mohamed bin Salmán sa prezentuje ako reformátor, ktorý si zaumienil od základov zmeniť ekonomiku krajiny. Vražda jeho kritika, novinára Džamala Chašúkdžího na konzuláte v Istanbule, tento imidž zásadne narušila.

Ak sa mu predsa len podarilo niečo progresívne presadiť, tak je to opatrné zlepšovanie podmienok pre ženy v Saudskej Arábii. Do roku 2030 chce tiež zvýšiť podiel žien na pracovnej činnosti z dvadsiatich dvoch na tridsať percent.

A hoci v rodovej rovnosti patrí Saudská Arábia aj naďalej medzi najzaostalejšie krajiny na planéte, niekde sa to predsa len začalo zlepšovať. Od roku 2018 môžu ženy šoférovať a v auguste tohto roka im dovolili voľne cestovať – až dovtedy na to potrebovali súhlas svojho muža či syna.

Ženy tiež prvýkrát môžu nechať zapísať narodenie dieťaťa, sobáš či rozvod.

Výrazné zmeny sa medzitým začali diať aj v športe a zdravšom životnom štýle. Výskum z roku 2015 dokázal, že neaktívnych je viac ako sedemdesiat percent saudských žien a až 44 percent z nich trpí obezitou. Pre porovnanie, obéznych mužov je 26 percent.

V roku 2017 sa tak otvorila v každom guvernáte čisto ženská posilňovňa. Rok nato mohli ženy po prvý raz sledovať naživo futbalový zápas, hoci sedeli v publiku na oddelenej tribúne.

Ženy si šport už stihli obľúbiť. Dôkazom bol aj decembrový zápas ťažkej váhy medzi Anthonym Joshuom a Andym Ruizom, ktorý novinári označovali ako súboj roka. Uskutočnil sa na predmestí Rijádu Ad Dirihiyah.

Bin Salmán novinárom povedal: „Ešte pred dvomi rokmi u nás nemali ženy dovolené vstupovať na futbalové štadióny, dnes je ich veľa v hľadisku tohto boxerského zápasu.“

Na zápas prišla autom

Joshuovo víťazstvo na body sledovala naživo aj Raša al-Chamis, ktorá prišla na štadión svojím vlastným autom.

„Považujem ho za svojho

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Šport a pohyb, Svet

Teraz najčítanejšie