Denník N

Psychologička: Polročné dieťa, ktoré prespí celú noc, nie je norma

Ilustračné. Foto - flickr.com/mikkomiettinen
Ilustračné. Foto – flickr.com/mikkomiettinen

Keď sa dieťa budí niekoľkokrát za noc, je to normálne, zásadné sú však spánkové asociácie, na ktoré si dieťa zvykne a vyžaduje ich pri opätovnom uspatí, hovorí detská psychologička o probléme nevyspatých rodičov.

„Každý večer sa modlím za to, aká noc nás čaká,“ hovorí Elena. Jej dcéra Alžbeta na jeseň oslávila prvý rok, no jej spánok sa len zhoršuje.

Občas majú ťažšiu noc, keď sa dieťa budí každú hodinu, inokedy je to lepšie a s Alžbetkou je hore len dvakrát.

Elena je uťahaná, podráždená a nervózna, občas nemá trpezlivosť ani so svojím dieťaťom. „A potom ma to veľmi mrzí a plačem, aká hnusná som na ňu,“ hovorí zahanbene.

Budenie nemusí súvisieť len s dojčením

„Nedostatok spánku má vplyv na exekutívne funkcie a aj na náladu – horšie nám to myslí, zabúdame, nevieme sa sústrediť, nájsť správne slová. V takomto stave sa ľahko dostaneme do akéhosi začarovaného kruhu, keď si nevieme predstaviť, že by sa spánok nášho dieťaťa vôbec mohol zmeniť,“ vysvetľuje detská psychologička a spoluautorka knihy Psychológia pre milujúcich rodičov Jana Zemandl.

Podľa nej môžu spánok dieťaťa nevedome ovplyvňovať aj reakcie rodičov. „Ak je dieťa zlým spáčom, neustále máme v podvedomí väčší či menší strach, bojíme sa, čo dnes v noci bude,“ hovorí. „Často pomôže napríklad

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie