S humorom berú aj muži kritiku o čosi ľahšie, hovorí maliarka Lucia Dovičáková

Vo svojich dielach trefne pomenúva stereotypy spájané so ženami aj s mužmi.
Najprv boli na jej maľbách dievčatá, čo bezostyšne olizujú čepeľ noža a strkajú prsty tam, kam nemajú. Potom to boli matky, ktoré nie sú vždy iba šťastné, usmiate a ich domácnosti dokonalé. Dnes je ešte ďalej. Ukazuje, aká komplikovaná môže byť úloha ženy, matky a manželky, čo sa snaží skákať cez všetky prekážky naraz.
Lucia Dovičáková kreslí a maľuje každodennú rutinu žien (a mužov) plnú predsudkov a stereotypov. Robí to s iróniou, ba priam sarkazmom, provokuje a ukazuje, čo je často na našich „tradíciách“ absurdné.
Zdrvujúcej kritike v jej kresbách či maľbách však nechýba ešte čosi – odzbrojujúci humor.
„Som rada, keď sa divák zasmeje, keď príde na pointu. Moje diela sú ľahko čitateľné. Nepotrebujete na ne žiadne umelecké vzdelanie, aby ste ich pochopili. Sú založené na akejsi prešmyčke, vizuálnej skratke,“ hovorí Lucia Dovičáková.
Jej maľby a kresby ilustrovali celé vydanie novín (18. decembra 2019).
Ženy sa naučili hrať formu
Podobne jej to vraj funguje aj v bežnej komunikácii. Keď je niekto protivný alebo má blbé poznámky, tak ho radšej než útokom vyprovokuje jemným fórikom. Kritiku tak podľa nej prijme oveľa ľahšie, než ako keby si vypočul „kázeň“ nahnevanej feministky.
„Tento prístup sa mi jednak osvedčil, ale fakt je aj ten, že mám k nemu akosi prirodzene bližšie. Som feministka,