Denník N

Marek Majeský: Som šokovaný, ako ľudia ako Jankovská môžu fungovať sami so sebou

Marek Majeský. Foto - TASR/Jaroslav Novák
Marek Majeský. Foto – TASR/Jaroslav Novák

Človek je zhrozený, v čom sme tu ako také nevedomé stádo žili, hovorí o slovenskej politike známy herec.

Ako riešite dilemu, či vziať kvalitnú rolu za málo peňazí, alebo niečo plytké za veľa peňazí? Lebo to prvé prináša uznanie, to druhé plnší účet.

Vedieť sa správne rozhodnúť v správny čas je v našom povolaní vždy alchýmia. Keby som mal čarodejnícku guľu, možno nájdem aj správnu odpoveď. Problém je, že keď vstupujem do nejakého projektu, nikdy vopred neviem, či výsledok nakoniec bude populárny, umelecky dôležitý, alebo pôjde o lacný „prepadák“ za tučný honorár.

Kedysi som čítal autobiografiu Kirka Douglasa Handrárov syn. Ako začínajúci herec dostal v jeden okamih tri ponuky – prvá bola, aby šiel do Hollywoodu nakrútiť béčkový film. Druhá spočívala v tom, že môže ísť skúšať menšiu divadelnú postavu na Broadway. Tretia bola o tom, že môže hrať hlavnú rolu Shakespearovho Othella v zájazdovom predstavení po celej Amerike.

Predstavte si tú dilemu – ísť sa zviditeľniť do svetového centra filmového diania, do mekky divadla, alebo radšej iba kočovať po krajine, hoc aj z ponúknutých možností v umelecky najvýznamnejšej postave? Pripomínam, že v tom čase bol Kirk Douglas pán Nikto.

Vybral si Shakespeara.

Presne tak. A práve na tých divadelných zájazdoch sa zrodil ako veľký herec. Náhodou ho v nejakom meste videl známy producent, zaujal ho, následne ho obsadil do hollywoodskych filmov, a tak sa Douglas medzinárodne preslávil.

Vrátim sa k vašej otázke – to, do čoho idete, je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Slovensko

Teraz najčítanejšie