Šéfa tajnej služby z Rwandy zatkli v Londýne, čaká naňho Madrid

Emmanuel Karenzi Karake je v Španielsku obvinený z vrážd troch humanitárnych pracovníkov v roku 1997. Po takmer 20 rokoch ho Briti zatkli, o jeho vydaní Madridu rozhodnú v utorok.
Španielska justícia sa po siedmich rokoch dočkala zadržania generála Emmanuela Karenziho Karakeho, šéfa rwandskej tajnej služby a bývalého zástupcu veliteľa misie OSN v Sudáne. Madrid ho viní za vraždy humanitárnych pracovníkov.
Traja Španieli, ktorí po genocíde v Rwande poskytovali zdravotnú starostlivosť miestnym obyvateľom, boli zavraždení, pretože vedeli o citlivej informácii.
Obvinenia z genocídy
Karekeho na londýnskom letisku zadržali cez víkend na základe Európskeho zatýkacieho rozkazu. Španielska justícia vysokopostaveného generála súdi za genocídu a zločiny proti ľudskosti.
Séria incidentov sa mala odohrať v roku 1997, keď sa stali španielski humanitári svedkami masovej popravy päťdesiatich ľudí z kmeňa Hutu. Vykonal ju Rwandský vlastenecký front, kde zastával Karake vysokú funkciu.
Podľa jedného z Rwanďanov blízkych generálovi dal príkaz „neutralizovať“ humanitárnych pracovníkov práve Karake, ktorý sa tak chcel vyhnúť vyšetrovaniu vlastnej osoby.
Rwanda Karakeho vykresľuje ako človeka, ktorý pomohol zastaviť genocídu okolo 800-tisíc ľudí v roku 1994. Ako však dodávajú ľudskoprávne organizácie ako Human Rights Watch, jeho Rwandský vlastenecký front v návale vojenského nadšenia z víťazstva často páchal masové vraždy.
Španielske úrady plánujú požiadať Veľkú Britániu o vydanie osoby na územie španielskej jurisdikcie. Tá považuje zadržanú osobu za „maximálne zodpovednú“ vo veci usmrtenia humanitárnych pracovníkov, ako aj iných zločinov súvisiacich s etnickým vraždením, uviedol sudca Fernando Andreau pre El País.
Pokiaľ nenastanú vážnejšie komplikácie, Karake by mal byť podľa pravidiel Európskeho zatýkacieho rozkazu vydaný najneskôr do troch mesiacov.
Niečo ako šéf MI6
Z technického pohľadu je postavenie Emmanuela Karenziho Karakeho rovnocenné s vedúcim britskej MI6, alebo americkej CIA.
Politická a vo všeobecnosti legálna situácia by tak v určitých situáciách mohla hrať v prospech jeho imunity. Avšak „Európsky zatýkací rozkaz, založený na španielskom aplikovaní univerzálnej jurisdikcie, môže takúto ochranu obísť“, povedal pre Denník N expert na bezpečnostné záležitosti Frederic Ischebeck-Baum z King’s College London.
Zaujímavosťou podľa neho je, že v inkriminovanú sobotu, keď Karenziho zatkli, nebol v Británii po prvýkrát. Tajné služby o jeho prítomnosti zrejme počas zatykača pravdepodobne vedeli a nič neurobili.
„Británia sa ocitla v nepríjemnej situácii,“ napísala BBC. „Ako blízky priateľ Rwandy oceňovala vládu Paula Kagameho za otočku krajiny, ktorá sa stala jedným z úspešných ekonomických príbehov Afriky.“ Teraz sa však pred dobrým vzťahmi rozhodla pre španielsky zatykač s vierou, že to bude vnímané skôr ako jej európska povinnosť než iniciatíva Londýna.
Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].