Denník N

Návrhár Boris Hanečka: Splnil sa mi sen – obliekal som prezidentku

Módny dizajnér Boris Hanečka. Foto - Gabriel Kuchta / Deník N
Módny dizajnér Boris Hanečka. Foto – Gabriel Kuchta / Deník N

S módou je to ako s hokejom, keď hrajú naši, tak máme päť miliónov trénerov, hovorí o svojej skúsenosti módny dizajnér Boris Hanečka, ktorý tento rok navrhoval šaty pre Zuzanu Čaputovú.

Návrhár Boris Hanečka, v rozhovore hovorí aj o tom:

  • ako sa na stretnutie s prezidentkou pripravil
  • prečo je dôležité hovoriť aj o tom, ako Zuzana Čaputová vyzerá
  • ktoré zo šiat boli preňho najväčšou výzvou
  • prečo nehodnotíme, čo majú oblečené muži na vysokých postoch
  • koho bude obliekať na Ples v opere

Kedy ste si Zuzanu Čaputovú všimli prvýkrát?

Kedy presne to bolo, si nepamätám, ale presne si spomínam, ako mi raz štylistka Sandra Žigová povedala: mám spolužiačku, ktorá kandiduje za prezidentku, je veľmi fajn – ktovie, ako to napokon dopadne. Potom som ju uvidel na plagáte a došlo mi, že to asi bude ona.

To museli byť plagáty, na ktorých jej vyčítali, že sa neusmieva.

Áno, to boli ony. A pritom je to jej prirodzená fyziognómia. Keď sa však pozrieme do minulosti, ako sa hodnotil zovňajšok žien, veľmi sme od baroka nepokročili. Stále máme rovnaké výčitky: krátke nohy, škúli, neusmieva sa, alebo naopak – je rozkošná, je ako kvietok. Ľudia radi známkujú a ďalší to zasa s obľubou čítajú.

Volili ste ju?

To sa ma zatiaľ nikto nespýtal. (smiech) A dokonca ani ona, ale to by ona ani neurobila, to by bolo príliš pyšné. Ale viete, čo som kvôli tomu dokonca urobil?

Čo?

Vybavil som si voličský preukaz! Ja, človek, čo neznáša čokoľvek vybavovať a z administratívy by som prepadol. Lenže – moja blízka rodina mala iné preferencie a mňa to zobralo. Nikdy doteraz som voľby tak intenzívne neprežíval, až teraz. Jej iskra ma presvedčila. Cítil som to celkom intuitívne. V čase volieb som však chystal operu Otello v Banskej Bystrici, vedel som teda, že budem mimo trvalého bydliska, a tak som jej ten hlas hodil v najhlbšej kotlebovskej doline! A to som si v tom čase ani len nepredstavoval, že by som ju raz obliekal.

Kedy a kto vás oslovil na spoluprácu?

Oslovila ma práve Sandra Žigová, ktorá jej mala robiť styling už počas volebných nocí, no v tom čase akurát pracovala na filme. Vtedy Zuzanu Čaputovú obliekala Dana Kleinert, mala od nej dvojo šiat, ale po voľbách bolo jasné, že ich bude potrebovať viac. Sandra skončila prácu na filme a navrhla jej, že jej predstaví slovenských návrhárov a návrhárky. Vtedy mi dala vedieť, že niečo také je na spadnutie. Ale to ešte neznamenalo, že to vyjde.

Ako vyzeralo vaše prvé stretnutie?

Vypulírovali sme dom ako nikdy. (smiech) Pani prezidentka sa totiž rozhodla, že neprídeme my za ňou, ale ona za nami, aby mohla nasať atmosféru celého ateliéru. To mi bolo veľmi sympatické.

Ako to prebiehalo?

Myslím, že hore nad nami lietali drony a helikoptéra a dom kompletne obsadila eskorta esbéeskárov. Ale naše stretnutie bolo napriek tomu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Zuzana Čaputová

Kultúra, Slovensko

Teraz najčítanejšie