Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Kočner stratil časť sebadôvery, ale bude sa brániť

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Obvinení z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sú už obžalovaní. 2. Sulík je ďalší z radu politikov, ktorí chcú štatistiky rómskej kriminality. 3. Zvyšní opozičníci zrejme už sviatkujú.

Správy vybral a komentoval Tomáš Gális

1. Kočner prvolezec

Hoci šlo len o predbežné prejednanie obžaloby, už účasť stovky domácich a zahraničných novinárov ukazuje, že súd s teraz už obžalovanými Kočnerom, Zsuzsovou, Marčekom a Szabóom nielenže zatieni všetky ostatné Kočnerove obvinenia a obžaloby, ale bude bez preháňania historickou udalosťou. Verdikt neovyplyvní len životy spomínanej štvorice a nemusí byť – v prípade odsúdenia – aspoň drobnou satisfakciou pre pozostalých po Jánovi Kuciakovi, Martine Kušnírovej a Petrovi Molnárovi, ale bude mať vplyv na celú spoločnosť.

Nezostáva mu nič iné, ako obštruovať. Hoci sa po podaní rozsiahlej obžaloby a po tom, ako sme celé mesiace čítali o Kočnerovej komunikácii, zdá, že všetko je jasné a čakáme len na výšku trestu, netreba podliehať predčasnej eufórii. Podľa Zlatice Kušnírovej, ktorá s ostatnými poškodenými a právnymi zástupcami sedela oproti Kočnerovi, mafián už nepôsobil takým arogantným dojmom ako v minulosti, no aj keby o sebaistotu prišiel, stále má veľmi silnú motiváciu robiť obštrukcie.

Tak ako v zmenkovom prípade spochybnil napríklad dohodu o zriadení medzinárodného vyšetrovacieho tímu, vo štvrtok jeho obhajca Marek Para vymenúval údajné procesné pochybenia. Namietal voči domovým prehliadkam, tvrdil, že vyšetrovací spis je neúplný, že nemal príležitosť si ho preštudovať a, samozrejme, spochybnil autenticitu Threemy. Podobne ako Zsuzsovej obhajoba tvrdil, že nie sú splnené podmienky na začatie hlavného pojednávania. Súd na to, našťastie, nepristúpil, obžalobu prijal a prvé pojednávanie vytýčil na 13. januára.

No dôvod na nespokojnosť majú aj prokurátori. Senát nepripustil viaceré analýzy, aj tie, ktoré sa týkajú Threemy, čo však podľa právneho zástupcu Kuciakovcov Daniela Lipšica neznamená, že vylúčil Threemu ako dôkaz. Lipšic pochopil rozhodnutie tak, že sa bude Threema čítať od slova do slova ako na súde v kauze zmeniek a nie v podobe analýz.

Ešte nejasajme. Orgány tohto štátu nedokázali za viac ako štvrťstoročie existencie samostatnej SR vyšetriť a odsúdiť množstvo flagrantných zločinov, z ktorých mnohé sa udiali aj pre to, že tu existovali prepojenia, aké potvrdila Kočnerova Threema, a oprávnený pocit, že veľkým zvieratám sa tu nemôže stať nič. A zrazu je to aspoň v jednom prípade inak. (Na Janušeka a Štefanova došlo, až keď už boli podobne ako ich predseda úplne bezmocní.)

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Komentáre

Teraz najčítanejšie