Denník N

Bezpečnosť občanov a ochranu pred výtržníkmi nezvýšia silácke reči, ale konkrétne činy

Kotlebovci nemajú žiadny plán, žiadny konkrétny program, ako systémovo riešiť akúkoľvek problematiku. Všetko sú len heslá a silné reči.

Autorka je podpredsedníčka Za ľudí

V súvislosti s viacerými trestnými činmi v Richnave a vo Važci na východe Slovenska sa vyrojili politici, ktorí si na tom chcú budovať predvolebnú kampaň. Kotlebovci sa zastrájajú, že urobia poriadok. Slovenské domácnosti zároveň zaplavili kotlebovci novinami, v ktorých hovoria, že vyženú policajtov z kancelárií, aby namiesto „pitia kávičiek“ robili poriadok v teréne.

Kotlebovci nikdy skutočnú zmenu neprinesú. Na jednej strane tvrdia, že chcú, aby policajti išli do terénu, na druhej strane im to znemožňujú a sťažujú ich prácu, ktorá ich núti zbytočne sedieť hodiny a hodiny v kanceláriách a riešiť nezmyselné podnety. Uvediem dva konkrétne príklady, ktoré svedčia o tom, že kotlebovci krajine škodia a ochranu bezpečnosti občanov skôr znemožňujú, ako zmysluplne podporujú.

Prvý príklad: Po provokácii Kotlebu s nacistickou symbolikou policajnú protiextrémistickú jednotku zaplavilo asi 300 trestných oznámení, v ktorých rôzni ľudia nahlasovali evidenčné čísla vozidiel, súpisné čísla budov či ceny v obchodoch. Trestné oznámenia boli zrejme podávané koordinovane ako reakcia kotlebovcov a ich prívržencov. Pri minimalistickom odhade policajt na jedno vybavenie takéhoto trestného oznámenia potrebuje aspoň 10 hodín práce okolo zbytočnej byrokracie. To je 3000 pracovných hodín polície, čo je 400 pracovných dní. Celý tento čas musí policajt stráviť v kancelárii a vybavovať nezmysly namiesto toho, aby stíhal a naháňal výtržníkov, zločincov a gaunerov, ktorí ohrozujú občanov Slovenska.

Druhým príkladom je moja osobná skúsenosť s Kotlebom: Počas éry Mariana Kotlebu ako župana v Banskobystrickom kraji som bola s rodinou na dovolenke v Telgárte. Pri výlete na Muránsky hrad som zažila cestu II/531 ako cestu plnú dier, pri ceste bola nepokosená vysoká tráva, na niektorých miestach kríky zakrývali dopravné značky. O stave ciest v Banskobystrickom kraji som sa následne vyjadrila aj do médií s tým, že cesty sú v katastrofálnom stave, čo vidí každý, kto cesty v tomto kraji používa.

O to väčšie bolo moje prekvapenie, keď osobne Marian Kotleba podal za moje výroky trestné oznámenie za ohováranie a musela som ísť vypovedať na políciu. Len môj výsluch trval na polícii pár hodín, vyšetrovateľ musel spísať zápisnicu, administrácia a byrokracia okolo tohto nezmyselného Kotlebovho podania vyžadovala kancelársku prácu na pár dní. Pritom samotná vláda musela prebrať cesty od župana Kotlebu do svojej správy pre neschopnosť Kotlebu ich riadne udržiavať a v tom čase samotní občania písali otvorené listy, kde sa na stav ciest sťažovali. No Kotleba – župan, namiesto riešenia problému radšej dá trestné oznámenie, aby kritikom zapchal ústa.

Toto sú ich riešenia a takýto prístup namiesto „urobíme poriadok“ čaká občanov, ak by sa kotlebovci znovu dostali k moci. Zapchávať ústa a vyhrážať sa trestnými oznámeniami ľuďom namiesto systémovej, tvrdej a poctivej práce na zlepšení Slovenska.

Voči policajtom môžeme mať rôzne výhrady, ale riešením nie je na nich brýzgať v predvolebných novinách ako Kotleba. Riešením je napríklad odbremeniť ich od byrokracie. Policajti musia vypĺňať rôzne štatistiky a papiere, ktorých štós je meter a pol vysoký a váži pár kilogramov. No kotlebovci nenavrhujú žiadne konkrétne opatrenia ako policajtov odbremeniť od zbytočných výkazov, ako nastaviť ich hodnotenie, aby neboli hodnotení za počet pokút, ale za zvýšenie bezpečnosti, čo robiť, aby mali lepšie vybavenie a výcvik. Pretože navrhnúť konkrétne opatrenia stojí viac námahy ako napísať, že kávičkujú v kancelárii. Kotlebovci nemajú žiadny plán, žiadny konkrétny program ako systémovo riešiť akúkoľvek problematiku. Všetko sú len heslá a silné reči. Kotleba pred voľbami do župy tvrdil, že zamestná 10-tisíc dlhodobo nezamestnaných. Zamestnal ich pár. Výsledky v župe – nič.

Aj mňa hlboko zarmútilo, čo sa v posledných dňoch stalo. Tak, ako ma bolí každá nespravodlivosť a násilný čin. Preto som aj šla do politiky, aby som sa to snažila zmeniť. Ale riešením nie je parazitovať na nešťastí iných a vypisovať silácke reči. Poriadok urobiť treba: aj s bielymi goliermi, ktorí nás okradli o miliardy eur, aj s nečestnými sudcami, ktorí nám kradnú vieru v spravodlivý proces, aj s kočnerovcami, ktorí neváhajú objednávať vraždy, aj so všetkými výtržníkmi, či už sú z osady, z dediny alebo z veľkého mesta. Bez rozdielu. Spravodlivo, systémovo, poctivou a tvrdou prácou. Napríklad tak, ako to robí aj náš starosta Vladimír Ledecký vo svojej obci Spišský Hrhov, kam sa chodia učiť starostovia z celého Slovenska.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Politici píšu

Komentáre

Teraz najčítanejšie