Denník N

Niektoré druhy papagájov plytvajú až 80 percentami potravy, podľa vedcov to nie je z nešikovnosti

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Plytvanie napomáha biodiverzite a vedie aj k väčšiemu a sladšiemu ovociu.

Autor pracuje v IT

Papagáje nie sú také roztržité, ako by sa mohlo zdať pre ich zvyk zhadzovať potravu. Táto na prvý pohľad nezmyselná činnosť je v skutočnosti úmyselná. Jej cieľom je zlepšiť kvalitu a početnosť plodov a semien stromov.

Tento prekvapujúci záver popiera doterajšie predstavy o nešikovnosti papagájov pri jedení. Štúdia vyšla v októbri v časopise Scientific Reports a písal o nej aj denník The New York Times.

Výskumníci pozorovali, že ovocie zhodené na zem bolo buď celistvé, alebo čiastočne načaté. Vďaka tomu sa k potrave dostali aj také živočíšne druhy, ktoré žijú na zemi alebo nedokážu dosiahnuť na vyššie konáre.

Papagáje do potravy častokrát ďobnú raz či dvakrát a zvyšok potraviny nechajú tak, hoci by ju mohli ešte dojesť. „Inokedy ju len otvoria a nechajú ju spadnúť,“ cituje The New York Times hlavnú autorku štúdie Esther Sebastián-Gonzálezovú. Ornitologička pôsobí na univerzite Miguela Hernándeza v Španielsku.

Po dopade na zem sa semená roztrúsia, čo zvyšuje pravdepodobnosť vyklíčenia. Papagáje tak svojou činnosťou prispievajú k 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Príroda

Teraz najčítanejšie