Denník N

Hokej a fakty: Nemeček hovoril viac ako Lintner, mnohé sa nedalo overiť

Foto - TASR
Foto – TASR

Rozdiel medzi kandidátmi na šéfa slovenského hokeja bolo možné badať v počte výrokov, ale hlavne v podiele tých neoveriteľných. Nemeček diskusii dominoval v oboch ohľadoch.

Dnes sa koná voľba nového šéfa SZĽH. Kandidáti na prezidenta – bývalý hokejista Richard Lintner a skúsený hokejový funkcionár Igor Nemeček – sa stretli v zaujímavej predvolebnej debate na RTVS.

Igor Nemeček zasypal Lintnera faktmi, no až trikrát bol nepresný. Lintner hovoril menej, chyboval dvakrát.

Prikrášľovanie úspechov

Súčasný prezident SZĽH Nemeček podstatnú časť diskusie strávil uvádzaním úspechov zväzu. Nie vždy tieto údajné úspechy odrážali skutočnosť.

Uviedol napríklad, že ženské hokejistky sa vracajú k úrovni, ktorú dosahovali v čase ZOH vo Vancouveri. Je pravdou, že úspešná kvalifikácia našich hokejistiek na olympijské hry a následný posun do najvyššej ligy boli zatiaľ ich najväčším úspechom. Neplatí však, že sa postupne vraciame na úroveň zo ZOH. Oproti minulým rokom sme sa v hodnotení IIHF prepadli o niekoľko pozícií na 13. miesto.

Nemeček zavádzal, keď tvrdil, že v prípade, ak klub nemá vyplatené všetky svoje záväzky, licenciu nedostane. Oficiálne smernice však hovoria len o konkurze, reštrukturalizácii a likvidácii ako o finančných prekážkach na zisk licencie. Interné stanovy nie sú verejnosti prístupné. Prax a vyjadrenia predstaviteľov však naznačujú, že aj keď klub nemá vyplatené všetky záväzky, no má dohodnutý splátkový kalendár alebo proti nemu ešte len prebieha súdne konanie, licenciu dostane.

Zrádzajúca pamäť

Lintner sa dopustil celkovo dvoch faktických zaváhaní. Najskôr nepresne tvrdil, že Glen Hanlon pôsobil na poste reprezentačného trénera jeden a pol roka. Bol síce k pravde bližšie než Nemeček, ktorý výrazne prestrelil s dvoma rokmi, no stále trvanie Hanlonovho vedenia nadhodnotil. Z funkcie bol odvolaný už po roku a jednom mesiaci.

Druhý Lintnerov omyl sa týkal počtu hráčov hrajúcich v sezóne 2010/2011 v kategórii pod 20 rokov, ktorí rok predtým reprezentovali Slovensko na majstrovstvách sveta. V diskusii uviedol, že v tejto pozícii boli Tatar, Pánik aj ďalší hráči, v skutočnosti sa však po nemeckých majstrovstvách k hráčom pod 20 rokov vrátil len Pánik. Vekovú hranicu pre pôsobenie v U20 už okrem Pánika a Tatara ďalší hráči nespĺňali.

Nedostupné informácie

Kým pomer pravdivých a nepravdivých výrokov bol podobný ako pri politickej debate, nadpriemerný bol počet neoveriteľných tvrdení. Veľa z nich sa týkalo najmä rozdelenia rozpočtu SZĽH. Na neprehľadné financie hokejových klubov upozorňovala už aj Transparency International. Nedokázali sme overiť tvrdenia týkajúce sa peňazí venovaných na platy mandátnych trénerov a rozhodcov, výšky poplatkov na pôsobenie v lige ani príspevkov na rozvoj hokeja. Rozpočet SZĽH je podľa vyjadrenia hovorcu verejne prístupný na ich kongrese.

Rozdiel medzi kandidátmi bolo možné badať v počte výrokov, ale hlavne v podiele tých neoveriteľných. Nemeček diskusii dominoval v oboch ohľadoch. Takmer tretina jeho výrokov bola neoveriteľná, v prípade Lintnera to bola len osmina. Hoci jednoznačného víťaza vo faktickej presnosti tento súboj neukázal, faktom je, že takmer v 30 percentách prípadov sa Nemečekove argumenty nedali skontrolovať.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Komentáre

Teraz najčítanejšie