Denník N

Terapeutka: Upratovanie v hlave je rovnaké ako upratovanie okolo seba. Je jedno, čím začnete

Terapeutka Olga Bušková. Foto – Pavel Ovsík
Terapeutka Olga Bušková. Foto – Pavel Ovsík

Terapeutka Olga Bušková chodí po domácnostiach a pomáha ľuďom nájsť v nich poriadok. Nie ako upratovačka, ale ako poradkyňa. Priestor, ktorý okolo seba človek má, podľa nej presne odráža vnútorný stav človeka. Keď si uprace, urobí si poriadok aj v sebe a naopak, hovorí v rozhovore pre český Deník N.

Prečo máme pred Vianocami potrebu upratovať?

Pretože upratovanie vždy znamená, že chceme byť lepší a že na niečo potrebujeme priestor. Či už v hlave, alebo okolo seba, je to prepojené. Vianoce sú pre väčšinu z nás najdôležitejšími sviatkami roka, a tak si potrebujeme na to, aby sme ich mohli prežiť, urobiť miesto. Nadradiť ich tak nad obyčajnú každodennosť.

Ako je prepojený poriadok v hlave s poriadkom okolo seba?

Človek a priestor sú dve spojené nádoby. Keď sme s niečím vo svojom živote nespokojní, odrazí sa to na priestore, ktorý okolo seba vytvárame. Keď chodím k ľuďom domov, dokážem z ich priestoru vyčítať, čo im v živote chýba, čoho majú príliš, čomu pripisujú význam a na čo, naopak, zabúdajú.

Čo teda vyčítate napríklad z toho, keď má niekto v byte neporiadok?

Existuje niekoľko druhov neporiadku. Je neporiadok chaotický, neporiadok špinavý, neporiadok spôsobený zahádzaním vecí a neporiadok zanedbaním. Kto má doma špinu, uteká sám pred sebou, zanedbáva sa.

Je nejaký neporiadok v poriadku?

Tak napríklad chaos je v poriadku, ak chceme urobiť zmenu. Ak chaos robím vedome, vytvára voľnosť.

Aký chaos, naopak, nie je v poriadku?

Ten dlhodobý. Trvajúci neporiadok a dlhodobý chaos sú, naopak, ťarchou, ktorá nám žiadnu zmenu nedovolí. Sme tým zavalení, nevieme, kde začať upratovať skôr, tak neupratujeme

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vzťahy

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie