Denník N

Svetový newsfilter: Veľké ego a žiadny idealizmus. Trumpov štýl poznačil celý svet

Foto - TASR/AP, koláž N
Foto – TASR/AP, koláž N

Rok 2019 bol plný významných svetových udalostí. V špeciálnom koncoročnom newsfiltri sme z každého regiónu sveta vybrali jednu, ktorá bude mať presah aj do budúceho roka.

Rok 2019 bol v USA jednoznačne rokom Donalda Trumpa. Nielen preto, že Trump sa stal tretím prezidentom v histórii, ktorý čelí impeachmentu.

Čo sa stalo: Trump, ešte pred pár rokmi urozprávaný developer a hviezda reality šou, sa stal v USA postavou číslo jeden.

Je všade a pri všetkom: určuje politiku republikánov aj demokratov, dominuje verejnej debate a televíznemu vysielaniu a mení spôsob, ako o prezidentovi informujú médiá.

New York Times spočítal, že odkedy sa stal prezidentom, zverejnil 11 390 tweetov. Zatiaľ najaktívnejší bol v roku 2019.

Cez Twitter oznamuje všetky dôležité rozhodnutia, vyhadzuje ministrov a najmä šikanuje. Útokom venoval viac ako polovicu svojich príspevkov.

Komu pomáha: Obmedzovať uplynulý rok iba na Trumpove výpady na sociálnych sieťach a ukrajinskú kauzu, pre ktorú čelí impeachmentu, by však bolo krátkozraké.

Trump mal silný rok aj v zahraničnej politike. Erdoganovi uvoľnil cestu, aby spustil ofenzívu v Sýrii, americkú pasivitu využil v Kašmíre aj indický premiér Modi.

Zabúdať by sme nemali ani na zlyhanie rokovaní so Severnou Kóreou. Z jadrového odzbrojenia, ktoré Trump sľuboval, nie je nič a naplnilo sa to, pred čím varovali experti.

Severokórejský diktátor získal vďaka Trumpovi legitimitu, chvíľu sa tváril, že bude spolupracovať, no potom sa vrátil do svojej zbrojnej ulity.

Čo bude ďalej: Budúci

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Kríza vo Venezuele

Rok 2019

Svetový newsfilter

Veľká Británia a brexit

Svet

Teraz najčítanejšie