Denník N

Chceli by sme spolu žiť krajšie, ale tápeme – desať textov z rubriky Rodina a vzťahy, ktoré to potvrdzujú

Ilustrácia - Petra Lukovicsová
Ilustrácia – Petra Lukovicsová

Počas sviatkov sme s blízkymi častejšie ako inokedy a máme tendencie bilancovať okrem iného aj svoj osobný život. Vybrali sme desať článkov o rôznych podobách partnerstva, priateľstva, manželstva, rodičovstva, ktoré vás v roku 2019 najviac zaujali a oplatí sa k nim vrátiť.

Psychológ Dušan Fabián v rozhovore s Vitaliou Bella o výchove detí priznal, že aj on sám robil chyby, a to aj pri vlastnom synovi. Dnes by si už odpustil telesné tresty.

Párová terapeutka Jolana Kusá Rii Gehrerovej porozprávala o zamilovanosti – ako sa začína, kedy vrcholí a ako a prečo potom upadá. Hovorí aj o tom, že o láske existuje mnoho mýtov, a preto sme z nej a v nej občas nešťastní.

Niekedy sa „láska“ zmení na nočnú moru. O tom bol aj tento príbeh, ktorý opísal psychické týranie vo vzťahu, ale aj to, že sa dá znovu postaviť na nohy.

Materstvo sa často vykresľovalo ako niečo krásne, dokonalé a čisté. Maliarka Dominika Žáková však na Instagrame opísala celkom iné skúsenosti. Hovorila o nich s Veronikou Folentovou.

Denisa Ballová zase napísala o žene, ktorá sa na materstvo veľmi tešila, ale rozhodla sa ho ukončiť pre vážne vrodené chyby svojho dieťaťa. Tento príbeh je aj pripomienkou toho, ako necitlivo a neodborne sa v uplynulom roku hovorilo o reprodukčných právach žien.

A materstvo do tretice. Tentoraz v neuveriteľne smutnom osude jednej navždy rozbitej rodiny v texte Jany Ciglerovej z českého Deníka N.

Knižná editorka Nataša Holinová u nás prispieva textami o jazyku aj sociálnych problémoch. Tu sa napríklad so sudkyňou z Prešova Evou Farkašovou rozprávala o tom, ako sa dajú rozvody a dohody o starostlivosti o deti riešiť civilizovanejšie a citlivejšie.

To, ako sa nám bude dariť vo vzťahoch i v živote, ovplyvňuje aj to, aké máme sebavedomie, ako s ním vieme pracovať, na čom sme si ho postavili. Jana Močková sa v tomto rozhovore s psychologičkou Lenkou Rušarovou pokúsila o ňom zistiť čo najviac.

Kto by nechcel, aby jeho deti boli vyrovnané, šťastné a ešte k tomu aj úspešné?  A čo pre to môžu urobiť rodičia? Americká pedagogička Esther Wojcicki, mama troch mimoriadne úspešných dcér, o tom, ako to dosiahnuť, napísala bestseller.

Vitalia Bella a sexuológ Zlatko Pastorek spolu hovorili aj o tom, ako naučiť deti, aby ich vzťahy boli lepšie ako naše. Pastorek si myslí, že je dôležité byť menej sebecký, aj keď je to ťažké.

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie