Denník N

Chceli by sme spolu žiť krajšie, ale tápeme – desať textov z rubriky Rodina a vzťahy, ktoré to potvrdzujú

Ilustrácia - Petra Lukovicsová
Ilustrácia – Petra Lukovicsová

Počas sviatkov sme s blízkymi častejšie ako inokedy a máme tendencie bilancovať okrem iného aj svoj osobný život. Vybrali sme desať článkov o rôznych podobách partnerstva, priateľstva, manželstva, rodičovstva, ktoré vás v roku 2019 najviac zaujali a oplatí sa k nim vrátiť.

Psychológ Dušan Fabián v rozhovore s Vitaliou Bella o výchove detí priznal, že aj on sám robil chyby, a to aj pri vlastnom synovi. Dnes by si už odpustil telesné tresty.

Párová terapeutka Jolana Kusá Rii Gehrerovej porozprávala o zamilovanosti – ako sa začína, kedy vrcholí a ako a prečo potom upadá. Hovorí aj o tom, že o láske existuje mnoho mýtov, a preto sme z nej a v nej občas nešťastní.

Niekedy sa „láska“ zmení na nočnú moru. O tom bol aj tento príbeh, ktorý opísal psychické týranie vo vzťahu, ale aj to, že sa dá znovu postaviť na nohy.

Materstvo sa často vykresľovalo ako niečo krásne, dokonalé a čisté. Maliarka Dominika Žáková však na Instagrame opísala celkom iné skúsenosti. Hovorila o nich s Veronikou Folentovou.

Denisa Ballová zase napísala o žene, ktorá sa na materstvo veľmi tešila, ale rozhodla sa ho ukončiť pre vážne vrodené chyby svojho dieťaťa. Tento príbeh je aj pripomienkou toho, ako necitlivo a neodborne sa v uplynulom roku hovorilo o reprodukčných právach žien.

A materstvo do tretice. Tentoraz v neuveriteľne smutnom osude jednej navždy rozbitej rodiny v texte Jany Ciglerovej z českého Deníka N.

Knižná editorka Nataša Holinová u nás prispieva textami o jazyku aj sociálnych problémoch. Tu sa napríklad so sudkyňou z Prešova Evou Farkašovou rozprávala o tom, ako sa dajú rozvody a dohody o starostlivosti o deti riešiť civilizovanejšie a citlivejšie.

To, ako sa nám bude dariť vo vzťahoch i v živote, ovplyvňuje aj to, aké máme sebavedomie, ako s ním vieme pracovať, na čom sme si ho postavili. Jana Močková sa v tomto rozhovore s psychologičkou Lenkou Rušarovou pokúsila o ňom zistiť čo najviac.

Kto by nechcel, aby jeho deti boli vyrovnané, šťastné a ešte k tomu aj úspešné?  A čo pre to môžu urobiť rodičia? Americká pedagogička Esther Wojcicki, mama troch mimoriadne úspešných dcér, o tom, ako to dosiahnuť, napísala bestseller.

Vitalia Bella a sexuológ Zlatko Pastorek spolu hovorili aj o tom, ako naučiť deti, aby ich vzťahy boli lepšie ako naše. Pastorek si myslí, že je dôležité byť menej sebecký, aj keď je to ťažké.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie