Denník N

Aká je Čaputová, keď jej šijú šaty a prečo láska nezvykne vydržať do konca života. Najlepšie rozhovory Denníka N

Výber šéfredaktora: najlepšie rozhovory roku 2019.

Sú bratia, ale každý je iný. Ivan Kočner rozprával Monike Tódovej, aké to je, keď váš brat je najväčším zloduchom v krajine a stojí pred súdom za podvody, ale aj podozrenie, že si objednal vraždu.

„Vždy, keď sa v tejto krajine za posledných 15 rokov diali zásadné veci, nejako tam figuroval. S každou kauzou som si hovoril: Je tam? Nie je tam? Je za tým?… Čiže aj v tej chvíli, keď vyšla informácia o vražde Jána Kuciaka, mi napadlo, že čo ak je za tým…“

Prezidentka Zuzana Čaputová je osobnosť roka. Návrhár Boris Hanečka ju obliekal na inauguráciu a potom jej šil šaty aj na zahraničné cesty. Jane Močkovej o nej hovorí s obdivom, ale nie je to iba rozhovor o šatách, strihoch a krčení látok. Hanečka hovorí aj o závisti, škodoradosti a neprajnosti.

„Išli ju nachytať, niekedy sa mi zdalo, že už je to, ako keď hráme hokej a opäť tu máme päť miliónov trénerov.“

Tomáš Bella odišiel do Kalifornie, aby v Silicon Valley na vlastnej koži zistil, čo nás čaká. Aj na Slovensko sa totiž blíži automobilová revolúcia. Nebude to trvať dlho a autá budú jazdiť samé a nebudú tak veľmi ničiť životné prostredie. Napísal celú sériu textov a v Kalifornii hovoril aj so zakladateľom Tesly Martinom Eberhardom.

„Elektrické autá sa stále vyrábajú rovnako ako benzínové. Na začiatku máte jednu obrovskú krabicu s batériami, ktorú na začiatku linky vložíte zdola do auta. Auto so živou batériou sa potom posúva po celej výrobnej linke. Je to, ako keby ste vyrábali benzínové auto tak, že na začiatku linky naplníte nádrž benzínom a potom budete okolo nej zvárať karosériu. Je to šialené.“

Tomáš Bella je aj v druhom rozhovore. V tomto sa však nepýta. Kolegovi Konštantínovi Čikovskému hovorí o depresii, ktorá ho trápila a brala mu radosť. Mimoriadne silný rozhovor o svete úspešných.

„Mal som dni, keď je o deviatej porada, kde sú piati na telefóne, a od 9:30 do desiatej som potom zavretý v mojej kancelárii, kde plačem, som zrútený, mám takú depresiu, že si myslím, že nedokážem už nikdy vyjsť z tej kancelárie. A o desiatej zase vyjdem, lebo je ďalšia porada, kde si nikto nič nevšimne. Zas sa vrátim do kancelárie, kde som úplne hotový a nie som schopný sa ani pohnúť.“

Je úspešnou redaktorkou televízie Markíza a hviezdou Instagramu. Veronika Folentová sa s Veronikou Cifrovou Ostrihoňovou rozprávala o súkromí a aj o tom, že jej prekáža, keď ju volajú Sajfova manželka. V novembri vystúpila na demonštrácii Za slušné Slovensko a tí, čo to dovtedy netušili, mohli pochopiť, že to nie je iba hviezda z internetu.

„Keď raz nebudem redaktorkou spravodajstva, bude sa asi aj posúvať hranica, čo ešte môžem povedať. Sleduje ma veľa mladých ľudí, treba hovoriť o čom sú eurovoľby alebo voľba prezidenta.“

Je to neuveriteľný príbeh. Počas náletov NATO na bývalú Juhosláviu vôbec prvý raz zostrelili ultramoderné neviditeľné lietadlo F-117 Nighthawk. Podarilo sa to Zoltánovi Danimu. Andrej Bán sa s ním stretol a hovorili aj o priateľstve, ktoré sa vytvorilo medzi ním a pilotom zostreleného lietadla.

„Konštruktéri F-117 si boli takí istí tým, že stroj sa nedá zostreliť, že piloti nemali prístroj GPS. Pri lietadle za 112 miliónov ušetrili pár dolárov. Dal mal však z pekla šťastie. V kiosku si kúpil za jedenásť dolárov čínsky GPS prístroj. A práve to ho zachránilo, pomocou tohto prístroja udal z kanála v Srbsku svoje súradnice.“

Eva Sládková je moja spolužiačka z gymnázia. Do výberu sa však nedostala preto. Karol Sudor s ňou urobil rozhovor, ktorý je silný aj pre ľudí, ktorí Evu nepoznajú osobne. Hovoria o rakovine a o tom, ako sa Eva nevzdáva. Ja ju preto hlboko obdivujem.

„Poisťovňa mi zamietla imunoterapiu, a tak sme sa rozhodli ísť do verejnej zbierky, hoci práve tomu som sa chcela vyhnúť. Nie je príjemné pýtať si peniaze od iných ľudí. Ľudia mi vtedy neuveriteľne pomohli, som im veľmi vďačná. Bolo dojemné vidieť, ako mi pomáhajú neznámi aj známi. Nakoniec po mediálnom tlaku schválila úhradu liečby aj poisťovňa.“

Za posledné dva roky sme urobili veľa rozhovorov s psychológmi a terapeutmi, ktorí pomáhajú ľuďom udržať si vzťah, manželstvo. Ria Gehrerová sa rozprávala s Jolanou Kusou. Jej skúsenosti, pokoj a zmysel pre humor sú nákazlivé. Rozhovor je reklamou na lásku, a to aj napriek tomu, že priznáva, že zamilovať sa raz a do konca života je skôr výnimkou.

„Zamilovanosť nemá vypínač. Tak ako to nemá jasné príčiny. Veď aj mafiáni majú ženy, ktoré ich milujú.“

Tenis je elegantný šport. A tiež veľmi atraktívny, je v ňom aj veľa peňazí. Klaudia Malenovská patrila medzi najlepšie juniorky na svete. Dnes pomáha iným športovcom zvládať koniec kariéry. V rozhovore s Matejom Ondrišekom však hovorí o tenise, ako na Slovensku ešte nikto pred ňou.

„Sú turnaje, na ktorých to hraničí až s prostitúciou. Hráčky spávajú u sponzorov a agentov, aby ušetrili na ubytovaní, a snažia sa prežiť s nádejou, že to je dočasné a raz sa na tom možno len pobavia. Realita je taká, že to robia už siedmy, ôsmy rok a niet cesty von, keďže nič iné nevedia.“

Pracoval v IT firme, potom založil Regal Burger, ktorý sa stal hitom. Keď otvorili už takmer 20 pobočiek, odišiel a teraz chce otvoriť mäso-údeniny. Roman Kóňa má rád mäso, Dušanovi Mikušovičovi však podrobne rozpráva aj o tom, aké ťažké je presadiť sa so snom o vlastnom bistre alebo reštaurácii.

„Ľudia si myslia, že gastro biznisu rozumie každý, lebo každý z nás do reštaurácie chodí. Sedíte tam, vidíte, čo im nefunguje, a premýšľate nad tým, ako by ste to jednoducho vyriešili. Problém je, že v skutočnosti ako hosť vidíte len štvrtinu toho, čo sa tam reálne deje.“

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Rok 2019

Slovensko

Teraz najčítanejšie